Radnice chce zrušit některé městské části

Pražská radnice plánuje zrušení některých městských částí. Magistrát tak chce zjednodušit a zefektivnit veřejnou správu města. Informuje o tom dnešní vydání deníku E15. Podle listu v současné době vzniká pracovní skupina, která by na základě analýzy správy města měla navrhnout možné reformní kroky. Radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09) nevyloučil, že jedním z nich by mohla být právě i redukce celkového počtu městských částí, kterých je nyní 57.

"Prioritou je zefektivnit veřejnou správu v hlavním městě. Právě redukce počtu městských částí by mohla být silným nástrojem k dosažení tohoto cíle," cituje E15 Manharta a dodává, že případné sloučení městských částí si vyžádá novelu Statutu hlavního města Prahy. Statut totiž určuje hranice městských částí, definuje jejich majetek a vymezuje úřední kompetence.

Na dotaz k časovému harmonogramu plánovaných změn Manhart ČTK řekl, že pracovní skupina by se poprvé měla sejít ještě v únoru, analýza správy metropole by pak měla být vypracována do konce letošního roku.

Členění hlavního města je v současnosti velmi nepřehledné. Kromě 57 místních radnic s voleným zastupitelstvem, starostou a vlastním úřadem existují také správní obvody Praha 1 až 22, které ale často přebírají působnost státní správy pro několik dalších městských částí. Například Praha 11 se stará o okolní vesnice Újezd nebo Šeberov. "Některé městské části například nevykonávají agendu stavebního úřadu, protože by při počtu obyvatel bylo nerentabilní platit stavební úřad jako samostatný odbor. Dělá to pro ně větší městská část," cituje deník mluvčí magistrátu Terezu Královou.

Metropole se navíc stále ještě dělí na deset územních obvodů, od kterých jsou odvozeny ale už jen obvody soudů a České pošty. Nepřehledné situaci nenahrává ani vzájemné překrývání jednotlivých městských částí. Správní obvod Praha 11 například zasahuje do územních obvodů Prahy 4 i Prahy 10.

zdroj: ČTK