Ruský humanitární konvoj se přiblížil k ukrajinským hranicím

Ruský konvoj takřka tří stovek kamionů s humanitární pomocí určenou pro východní Ukrajinu dnes dorazil do Voroněže, která je asi 150 kilometrů od ukrajinských hranic. Informovala o tom agentura ITAR-TASS. Neočekává se, že by kolona ještě dnes mohla hranice s Ukrajinou překročit. Západ i Kyjev podezírají Moskvu, že by pod záminkou distribuce pomoci mohla na východ Ukrajiny dopravit zásoby proruským rebelům. Rusko ale tvrdí, že jde o výlučně humanitární akci.

Ve Voroněži si podle ITAR-TASS řidiči kamionů odpočinou a doplní palivo. Konvoj je na cestě druhým dnem, z Moskevské oblasti vyjel v úterý.
 
Moskva tvrdí, že náklad tvoří léky, jídlo, dětské potřeby, motorové elektrocentrály či spací pytle.
 
Rusko také uvedlo, že se s Kyjevem dohodlo na trase jízdy na ukrajinském území a na tom, že kolonu budou doprovázet zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i ukrajinských úřadů. To v úterý potvrdil i ukrajinský prezident Leonid Kučma, který vystupuje jako vyjednávač. Podle něj kamiony překročí hranici v Charkovské oblasti a pojedou do Luhanska. Toto město ovládané rebely je podobně jako Doněck obklíčeno ukrajinskou armádou.
 
zdroj: ČTK