Silnice pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh

Silnice jsou po nočním sněžení sjízdné s opatrností. V některých oblastech stále sněží a sníh má podle meteorologů padat i přes den. Může se objevit i mrznoucí déšť a ledovka. Na chemicky udržovaných trasách I. třídy byl dnes ráno rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích leží vrstva ujetého sněhu posypaná drtí.

Jihočeský kraj
 
V Jihočeském kraji připadlo v noci na dnešek pět až deset centimetrů sněhu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli dávat pozor hlavně na Šumavě, kde může být po pluhování ujetý sníh i na silnicích I. třídy, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby. Jinde v kraji je na solených hlavních tazích rozbředlý sníh a na vedlejších trasách leží ujetá vrstva sněhu pokrytá drtí.
 
"Zimní údržba probíhá na všech komunikacích, nejsou hlášeny žádné zásadní problémy se sjízdností," uvedl dispečer kolem 07:00.
 
Sněhové přeháňky se podle meteorologů mohou na jihu Čech vyskytovat celý den. Na horách bude sněžení trvalejší a v polohách kolem 1000 metrů bude mrznout. Teploty jinde v kraji vystoupí nejvýše ke třem stupňům Celsia. Vát bude čerstvý vítr místy s nárazy kolem 50 kilometrů v hodině, na horách kolem 70 kilometrů. Mohou se tvořit sněhové jazyky.
 
Jihomoravský kraj
 
Se zvýšenou opatrností by dnes měli řidiči vyjíždět na jihomoravské silnice druhé a třetí třídy. Místy jsou na nich zbytky sněhu po pluhování, může se objevit i mrznoucí déšť a ledovka. Dálnice a silnice první třídy jsou sjízdné bez omezení, informovala Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje.
 
Na jižní Moravě v noci místy sněžilo, místy mrholilo. Teploty se pohybují od minus jednoho do dvou stupňů Celsia. Před ledovkou varuje Jednotný systém dopravních informací například v Moutnicích na Hodonínsku, před mrznoucím deštěm se musejí mít řidiči na pozoru i na dálnici D1.
 
Královéhradecký a Pardubický kraj
 
Ve vyšších polohách Královéhradeckého a Pardubického kraje v noci sněžilo, například v Orlických horách napadlo zhruba pět centimetrů sněhu. Na silnicích zůstává vrstva uježděného sněhu, na Svitavsku se tvoří sněhové jazyky. Všechny komunikace na východě Čech jsou s opatrností sjízdné, vyplývá z dnešních údajů silničářů.
 
Na většině území východních Čech bylo dnes ráno zataženo, v nižších polohách padal déšť se sněhem, ve vyšších polohách sněžilo. Teploty se pohybují kolem bodu mrazu. Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření, místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu.
 
Podle meteorologů by na východě Čech mohlo být sněžení na horách i trvalejší, nejvyšší denní teploty vystoupají na tři stupně Celsia, v horských oblastech bude mrznout. V polohách nad 500 metrů nad mořem se místy mohou tvořit sněhové jazyky.
 
Liberecký a Ústecký kraj
 
Silnice na severu Čechy byly dnes ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Především v Libereckém kraji leží na vozovkách zbytky sněhu a dále sněží. Vyplývá to z údajů silničářů. Teploty se pohybují od minus tří do plus dvou stupňů Celsia.
 
K opatrnosti nabádají silničáři na Semilsku. Na silnicích prvních i nižších tříd je vrstva nového sněhu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněhové přeháňky se objevují i na Jablonecku a Českolipsku. Většina silnic je po chemické ošetření sjízdná, místy leží zbytky rozbředlého sněhu.
 
V Ústeckém kraji místy prší a fouká silný nárazový vítr. Silnice jsou s opatrností sjízdné. Dopravu na severu Čech nekomplikuje podle policejního webu žádná vážnější nehoda.
 
Podle meteorologů bude dnes převážně oblačno se sněhovými přeháňkami, zejména na horách. Nejvyšší teploty budou minus tři až plus dva stupně Celsia. Nárazy větru dosáhnou 55, na horách až 70 kilometrů za hodinu a hrozí tak tvorba sněhových jazyků.
 
Moravskoslezský kraj
 
Sněhové přeháňky dnes komplikují dopravu v Moravskoslezském kraji, především snižují viditelnost. Kvůli zbytkům sněhu jsou některé úseky sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Bruntálsku je také silný vítr. Vyplývá to z údajů silničářů zveřejněných na webu www.dopravniinfo.cz.
 
Největší problémy pociťují řidiči v Beskydech. Silnice první třídy tam jsou po chemickém ošetření mokré. Místy se mohou objevit zbytky rozbředlého sněhu. Komunikace druhé a třetí třídy jsou pokryté ujetou vrstvou sněhu, na ní leží inertní posyp. Všechny jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.
 
Podobná situace je i na Brutnálsku. Dopravu tam ale komplikuje i silný vítr. Lepší podmínky mají řidiči jen v Ostravě. Tam jsou všechny silnice sjízdné bez omezení.
 
Úsek dálnice D1, který vede Moravskoslezským krajem, je sjízdný bez omezení. I tady se ale řidiči musejí připravit na sníženou viditelnost kvůli sněžení.
 
Olomoucký kraj
 
V Olomouckém kraji v noci napadlo až několik centimetrů sněhu, všechny silnice byly ale dnes ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Na Prostějovsku se na vozovkách mohou místy tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.
 
Na Šumpersku a Jesenicku silnice pokrývají zbytky rozbředlého sněhu a řidiči musejí počítat se sněhovými přeháňkami. Na méně důležitých cestách je ve vyšších polohách vrstva ujetého sněhu s posypem.
 
Na Prostějovsku jsou hlavní silniční tahy holé a mokré, ve vyšších polohách je ale na vozovkách slabá vrstva tajícího nebo ujetého sněhu s posypem. "Místy se tvoří sněhové jazyky a je nutná zvýšená opatrnost," uvedl dispečer správy silnic. Na Olomoucku a Přerovsku jsou silnice po chemickém posypu většinou holé a mokré.
 
Plzeňský kraj
 
Se zbytky rozbředlého sněhu musejí počítat řidiči ve vyšších polohách Plzeňského kraje. V noci na dnešek napadlo v kraji několik centimetrů sněhu. Zatímco v nižších polohách sníh roztál, na horách zůstal na silnicích. I teplota tam zůstala pod bodem mrazu.
 
Silnice v kraji jsou ošetřené a s opatrností sjízdné. Na Šumavě, v místech, kde se používá inertní posyp, je na silnicích sníh. Hned po ránu se v okolí Plzně stalo několik nehod, při nichž auta skončila mimo silnici. Zraněn nebyl nikdo.
 
Středočeský kraj
 
Dopravu na silnicích ve středních Čechách dnes ráno komplikovaly sněhové přeháňky. Jsou hlavně na Benešovsku, Berounsku, Příbramsku, Kladensku a Rakovnicku. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jejich povrch je většinou holý a mokrý nebo mokrý po chemickém ošetření.
 
Řidiči by měli být hodně opatrní na dálnici D1 i na rychlostních silnicích a vozovkách nižších tříd.
 
Teploty se dnes ráno v regionu pohybovaly mezi minus jedním a čtyřmi stupni Celsia, je zataženo a fouká slabý vítr, místy sněží nebo mrholí.
 
Kraj Vysočina
 
Silnice na Vysočině jsou po nočním sněžení sjízdné s opatrností. Na chemicky udržovaných trasách I. třídy byl dnes ráno rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích leží vrstva ujetého sněhu posypaná drtí. ČTK to řekl dispečer krajské správy a údržby. Sněžilo v celém kraji, připadlo několik centimetrů sněhu. Teploty se k ránu držely kolem nuly. Sníh bude padat i přes den. Na silnicích se místy mohou tvořit sněhové jazyky.
 
"Jezdilo se celou noc, nemáme žádnou uzavírku," uvedl dispečer. Nejvíc práce s prohrnováním vozovek měli silničáři na Žďársku.
 
Podle Českého hydrometeorologického ústavu se dnes teploty budou pohybovat mezi minus jedním až dvěma stupni Celsia. Foukat bude čerstvý vítr místy s nárazy 50 až 70 kilometrů v hodině. Sněhové jazyky se mohou vytvářet v polohách nad 500 metrů.
 
Zlínský kraj
 
Ve Zlínském kraji v noci sněžilo, všechny silnice byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. V některých částech kraje jsou stále sněhové přeháňky, které snižují dohlednost. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.
 
Na Vsetínsku silnice první, druhé i třetí třídy pokrývají po chemickém posypu zbytky rozbředlého sněhu. Na méně důležitých cestách je vrstva ujetého sněhu s posypem. "Stále jsou sněhové přeháňky a dohlednost je snížena," uvedl dnes po 7:00 dispečer správy silnic.
 
Zbytky rozbředlého sněhu pokrývají také silnice na Zlínsku, kde řidiči ráno musejí počítat se sněhovými přeháňkami. V sousedním Kroměřížsku jsou silnice holé a mokré. Pouze ve vyšších polohách je na některých vozovkách ujetá vrstva sněhu. Stejná situace je na Uherskohradišťsku.
 
zdroj: ČTK