Silný bouřkový systém s tornády zabil v USA nejméně 12 lidí

Rozsáhlý bouřkový systém doprovázený tornády se v neděli večer místního času přehnal centrální a jižní částí Spojených států a usmrtil nejméně 12 lidí. Nejpostiženější jsou podle zprávy agentury AP státy Arkansas a Oklahoma. Zraněny byly desítky osob.

Ve dvou okresech severně od města Little Rock ve státě Arkansas tornádo usmrtilo 11 lidí. Jedna osoba přišla o život při tornádu, které bylo součástí téhož systému, v Oklahomě. Na severu tohoto státu v Quapaw, kde žije 900 lidí, způsobilo tornádo obrovské škody. "Vypadá to, že polovina města je velmi poškozená, stejně tak i hasičská základna," uvedl Joe Dan Morgan z místního úřadu pro mimořádné situace. Šest lidí je se zraněními v nemocnici, potvrdila mluvčí zdravotnického zařízení Kristie Wallaceová. Desítky tisíc obyvatel se rovněž ocitly bez elektrického proudu.
 
V Arkansasu záchranáři a dobrovolníci obcházeli jednotlivé domy a vyhledávali postižené. Vichr byl tak silný, že na dálnici u Little Rocku převracel automobily, nákladní vozy i automobily s návěsy o 18 kolech.
 
Úmrtí hlásí z arkansaských okresů Faulkner a Pulaski severně od Little Rocku. "Zatáhlo se do naprosté tmy. Běžel jsem každému v domě dát na hlavu polštář a pak se rozpoutalo peklo. Dům mých rodičů je zcela zničen," řekl Mark Ausbrooks, který byl v době bouře právě u rodičů.
 
Nebezpečný živel udeřil i ve státech Nebraska, Iowa, Missouri a Kansas. Na mnoha místech leží na zemi strhané elektrické vedení a také stromy, takže je obtížné i nebezpečné se v terénu za tmy pohybovat.
 
Tornádo je silně rotující vír, který se vyskytuje pod spodní základnou bouří a během své existence se aspoň jednou dotkne povrchu země. Rychlost větru se v něm pohybuje od 180 do 360 kilometrů za hodinu, ale může být i vyšší. Velikost tornád se pohybuje mezi 100 až 600 metry v průměru. Může trvat několik desítek sekund, ale i hodiny, a dokáže zvednout i několikatunové předměty.
 
zdroj: ČTK