Školy v Brně budou moct dál vařit dietní jídla, pomůže jim město

O dietní jídla v některých základních školách v Brně se nově budou starat absolventi bakalářského studia v oboru nutriční terapeut z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Dosud vařilo 16 základních brněnských škol z celkových 66 dietní jídla podle sebe, avšak kvůli letošní novele zákona musí mít nutričního terapeuta, řekla dnes novinářům primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Jeho hodinová mzda by podle doporučení ministerstva školství měla být 450 korun, což by si podle Liptákové nemohly školy dovolit. 

Město se proto jako zřizovatel škol dohodlo s univerzitou a jídelníček diet budou zdarma vytvářet bakaláři v rámci jejich studijní praxe. "Celkem 16 základních škol v Brně vařilo denně 50 jídel bezlepkových, pro diabetiky a alergiky. Nyní ale mají povinnost mít nutričního terapeuta, což by v praxi znamenalo likvidaci vyvařování diet," uvedla Liptáková. 
    
Podle ní město využilo toho, že je univerzitní, a zapojilo se do spolupráce se studenty. "Absolventi akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru nutriční terapeut jsou podle vyhlášky odborně způsobilí k výběru potravin, receptur, sestavení jídelního lístku a způsobu přípravy jídel vydávaných v rámci dietního stravování," řekla Liptáková. 
    
Zatím nezná přesný počet studentů, které univerzita uvolní. "Vše ukáže až praxe, ale věřím, že budeme schopní zajistit potřebu terapeutů tak, aby školy dietní jídla vařily dál a nepřineslo to žádné náklady jak pro školy, tak pro město. Díky tomu by se mohly k přípravě dietních jídel přidat i další zařízení," dodala Liptáková.
 
zdroj: ČTK