Sněmovna rozhodne o návrhu, který zdraží cigarety

Poslanci by dnes měli rozhodnout o předloze, která zvýšením spotřební daně zdraží cigarety. Před schvalováním je taky novela o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele, aby nemuseli s lednem ve školství skončit. Poslanci by se mohli dostat taky ke kontroverzní celkové novele dosud neúčinného služebního zákona.

Zvýšením spotřební daně u cigaret chce vláda předejít jejímu pozdějšímu skokovému růstu s ohledem na slabší kurz koruny vůči euru. Krabička novelou zdraží o tři až čtyři koruny. Poslanci předložili řadu pozměňovacích návrhů, chtějí daň zvýšit jinak než vláda.
 
Schvalování služebního zákona chtějí zablokovat opoziční kluby TOP 09 a ODS. Koaliční tábor připouští, že závěrečné kolo může trvat dlouho; hledá možnosti, jak obstrukcím bránit.
 
Zatímco podle vládních představitelů zákon odpolitizuje a zkvalitní státní správu, opozice tvrdí, že kabinet si díky normě "zabetonuje" na vedoucích pozicích na řadu let své lidi. Pravici vadí hlavně zřízení generálního ředitelství státní služby, chce jej zrušit. Koalice na to přistoupit nehodlá. Požadavek opozice by znamenal nutnost novelu zcela přepracovat.
 
zdroj: ČTK