Sněmovní výbor nedokončil debatu o zákazu kouření v restauracích

Ministerstvo zdravotnictví je ochotné upustit od zavedení zákazu kouření elektronických cigaret v restauracích a barech, na jiných místech určených zákonem nikoli, řekla dnes poslancům zdravotnického výboru náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová. Výbor dnes projednávání předloh o úplném zákazu kouření v restauracích nedokončil. Poslanci se k nim vrátí v polovině února, čeká se několik pozměňovacích návrhů. Z debaty ale vyplynulo, že výbor další omezení kouření patrně podpoří.  

"Hlavním motivem pro předložení zákona je ochrana zdraví hostů i zaměstnanců," hájila vládní návrh zákona Arnoštová. Předloha by zavedla i další restrikce týkající se cigaret a alkoholu, na rozdíl od normy poslanců hnutí ANO, která se týká jen zákazu kouření v restauracích.

Jediný námět na změkčení předlohy představila Alena Nohavová z KSČM. Chce navrhnout, aby kouření nebylo zakázáno v zařízeních, v nichž se nepodává jídlo. Majitel by musel označit, zda je zařízení nekuřácké, nebo kuřácké. V zařízeních, v nichž se jídlo podává, by mohli lidé kouřit v odděleném prostoru, jenž by musel mít i samostatný vchod. Arnoštová byla proti. "Oddělené prostory nejsou efektivní," řekla. Rakovinotvorné látky mohou podle ní pronikat do dalších prostor i klimatizací.

Z jednání výboru vyplynulo, že postoje poslanců k omezení nejsou dána stranickou příslušností. Například Nohavové stranická kolegyně Soňa Marková uvedla, že poslanci by měli najít odvahu a dát přednost ochraně zdraví před zisky ze zboží, které zabíjí. A zatímco poslanec ANO Milan Brázdil mluvil o tom, že kuřáci budou chodit na ulici a bylo by lepší, aby kouřili uvnitř, předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO) se vyslovil i proti možnému změkčení přístupu k elektronickým cigaretám. "Nevíme, jak jsou škodlivé pro kuřáka a pro jeho okolí," zdůraznil.

Vládní norma předpokládá, že pro elektronické cigarety by platila stejná omezení jako pro tabákové výrobky. Zapálit by si je nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách.

Zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD) podotkl, že v zemích, v nichž bylo kouření v restauracích zakázáno, klesl počet kuřáků asi o desetinu. "Nechci kuřákům zasahovat do svobody kouřit, chci, aby nekuřácká většina mohla uplatnit svou svobodu," přidal se k podporovatelům omezení lidovec Vít Kaňkovský. Poslanec Marek Benda (ODS) se naopak tázal, proč nezařadit restaurace k prostorám, v nichž provozovatel může vymezit pro kouření samostatný prostor.

V debatě vystoupil i bývalý poslanec ODS a zastánce omezení kouření Boris Šťastný, jenž mimo jiné podotkl, že předlohy by zajistily ochranu i v tu chvíli nekouřících kuřáků.

Většina avizovaných pozměňovacích návrhů zatím směřuje k úpravám uzákonění protidrogové politiky a léčby drogových závislostí. Například poslankyně ANO Radka Maxová chce zmocnit obce k vydání vyhlášky, podle níž by zdravotnická zařízení pro léčbu drogově závislých musela být až kilometr od škol a dalších zařízení pro děti.

zdroj: ČTK