Soukromníci zákaz kouření v hospodách přirovnali k éře totality

Plošný zákaz kouření v restauracích by byl podle Strany soukromníků podobně agresivním zásahem státu do vlastnických práv, jaký Česko zažilo v období totality a znárodňování. Představitelé strany, která chce hájit zájmy živnostníků a podnikatelů, to dnes uvedli v otevřeném dopise poslancům a senátorům. Vyzvali je k tomu, aby zákaz neschvalovali a zachovali současný stav.  

Strana poukázala mimo jiné na to, že majitelé mnohých restaurací a hospod v minulosti investovali do stavebních úprav svých podniků, aby zajistili oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor. V případě zavedení plošného zákazu kouření by každá z těchto investic v řádu statisíců až milionů korun byla podle soukromníků vynaložena zbytečně.

Soukromníci poukazovali rovněž na právo občanů zvolit si, jaký typ restaurace navštíví, zda kuřáckou, či nekuřáckou. "Je-li kouření tabákových výrobků legální činností, pak by měli mít i ti, kteří kouří, při výběru restaurace možnost svobodné volby," uvedli jménem strany její předseda Petr Bajer a místopředseda Rudolf Baránek.

Plošný zákaz označili za ústupek paternalismu, sociálnímu inženýrství a za nesmyslné regulační opatření, které je v rozporu s lidskou svobodou, důrazem na odpovědnost každého jedince za vlastní život a s ochranou soukromého vlastnictví a investic. Zákaz by znamenal "průlom, jakého jsme byli v minulosti již mnohokrát svědky, mimo jiné například v období totality a znárodňování, kdy stát zasahoval do vlastnických práv obdobně agresivním způsobem", dodali zástupci strany, která má jednočlenné zastoupení v Senátu.

Sněmovna zatím zákaz, který ministerstvo zdravotnictví obhajuje ochranou zdraví nekuřáků, projednala v prvním kole schvalování. Příští týden má návrh projednávat sněmovní zdravotnický výbor.

zdroj: ČTK