Stavba obchodně-administrativního centra Florentinum byla zahájena

Na místě bývalého sídla a tiskáren Rudého práva, v těsné blízkosti Masarykova nádraží, byla ve čtvrtek slavnostně zahájena druhá etapa realizace projektu Florentinum – administrativního paláce s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou, který vyroste mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí.

„Náš projekt se nachází v polovině. Máme za sebou akvizice, projektování, povolovací řízení a demolice a nyní nás čeká vlastní stavba, kdy nejdříve vybudujeme základovou jámu a poté zahájíme vlastní výstavbu areálu,“ vysvětlil Marek Dospiva z investiční skupiny Penta, která do Florentina investuje 200 milionů eur. Vše by pak mělo být hotovo do konce příštího roku.

„Díky tomuto projektu se mentálně a fyzicky definitivně loučíme s Rudým právem,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal: „Respektujeme podnikatelský záměr i vizi jeho autorů, na druhou stranu jsme jako radnice zástupci obyvatel, kteří chtějí žít pohodlně a kvalitně v příjemném a klidném prostředí, plném zeleně a zón klidu a aktivního odpočinku. Proto Praha 1 požaduje vypracování dopravně-urbanistické studie, jež skloubí veřejný zájem se soukromými podnikatelskými aktivitami v okolí Masarykova nádraží tak, že dojde k celkové revitalizaci lokality a bude nastartován její další rozvoj.“

S představami Prahy 1 souhlasí i Penta. „Chceme od Českých drah odkoupit příslušné pozemky, abychom mohli kompletně zrevitalizovat okolí Masarykova nádraží,“ řekl Marek Dospiva s tím, že v ulici Na Florenci plánují velké zelené plochy a chtěli by i magistrálu obklopit bohatou zelení.

Florentinum má po svém dokončení nabízet 49 tisíc m2 kancelářských ploch v devíti podlažích a 7,5 tisíce m2 obchodních ploch ve dvou podlažích. Vedle toho budou nájemcům a veřejnosti k dispozici odpočinkové zóny.

„Už ve 14. století bývalo toto místo centrem obchodu a já jsem rád, že se sem obchod opět vrátí,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda, podle nějž se díky tomuto projektu centrum hlavního města přirozeně rozšíří.

Podrobnosti o celém projektu naleznete zde http://www.florentinum.cz .

www.praha1.cz