STEM: Obavy lidí z Ruska vzrostly, důvodem je konflikt na Ukrajině

Obavy Čechů z Ruska jako hrozby do budoucna kvůli konfliktu na Ukrajině vzrostly. To, že Rusko může představovat do budoucna hrozbu pro Českou republiku, si myslí 65 procent lidí. Před rokem byla téhož názoru zhruba třetina veřejnosti. Zároveň je to poprvé od roku 1998, kdy počet takto smýšlejících lidí stoupl nad 50 procent. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM. V hodnocení toho, zda Rusko představuje ohrožení pro českou demokracii, není veřejné mínění tak jednoznačné.

Ohrožení pro demokracii v ČR spatřuje v Rusku 46 procent občanů, naopak 54 procent nikoliv. Poměrně jednotná je ale veřejnost v názoru na konflikt na Ukrajině, který podle 80 procent ohrožuje mír v Evropě. Jedenasedmdesát procent dotázaných v této souvislosti souhlasí s postojem českého státu požadujícím udržení státní celistvosti Ukrajiny.
 
Naproti tomu skeptičtí jsou lidé v hodnocení toho, zda sankce, které uvalila Evropská unie na Rusko kvůli jeho přístupu k ukrajinské krizi, budou účinné. Dvaasedmdesát procent občanů nevěří, že pomohou. Přibližně stejný počet lidí si navíc myslí, že odvetné sankce Ruska vůči zemím unie vážně poškodí české zemědělce. Moskva totiž zakázala dovoz potravin ze Západu.
 
Větší obavy z Ruska sdílejí častěji ženy a pravicově orientovaní voliči. Podle očekávání je nejvyšší míra obav z Ruska mezi stoupenci TOP 09, naopak nejnižší mezi příznivci komunistů a Úsvitu, uvedli autoři průzkumu.
 
Podle nich mezi voliči KSČM je i nejméně těch, kteří souhlasí s českým postojem požadujícím zachování ukrajinské celistvosti. Současně jsou i největšími skeptiky v pohledu na to, zda sankce vůči Rusku přispějí k ukončení ukrajinské krize. Největší obavy z odvetných ruských sankcí mají voliči KDU-ČSL.
 
STEM provedl průzkum mezi 3. až 10. zářím mezi tisícovkou respondentů.
 
zdroj: ČTK