Studie se zaměřila na více než 1500 šestiletých dětí. Jejich stravovací návyky ovlivňovala také míra konzumace ovoce a zeleniny v kojeneckém věku, tedy do jednoho roku. Pokud neměly těchto složek potravy dostatek tehdy, nemívají ho ani v šesti letech. "Není jasné, zda se jedná o vývoj chuťových preferencí v souvislosti s kojením nebo vliv stravování rodiny. Studie ale rozhodně poukazuje na potřebu vytvořit zdravé stravovací návyky už v časném dětství." uvedla Kudlová.
Souvisí s tím také konzumace slazených nápojů. Americká studie ukázala dvojnásobný výskyt obezity u šestiletých dětí, které dostávaly sladké nápoje už v kojeneckém věku, uvedla Kudlová. Upozornila, že v tuzemském prostředí batolata od roku do tří let věku z nevhodných nápojů pijí hlavně slazený čaj.
Asi šest procent sledovaných šestiletých Američanů trpělo potravinovou alergií, která byla zjištěna později než v kojeneckém věku. U dětí bez rizikových faktorů, jako jsou například rodinné dispozice nebo ekzém v kojeneckém věku, se alergie objevovaly méně často, pokud byly výlučně kojeny déle než čtyři měsíce.
Tématem letošního Českého dne kojení je právní ochrana žen v době mateřství. Anna Mydlilová, vedoucí lékařka Národního laktačního centra v Thomayerově nemocnici, upozornila, že matky mají nárok na dvě půlhodinové přestávky na kojení jen do jednoho roku věku dítěte. Světová zdravotnická organizace i ministerstvo zdravotnictví přitom doporučují kojit alespoň dva roky.
Mydlilová také připomněla údajně nerovnoprávné postavení studentek a podnikatelek. Ty nemají nárok na mateřskou dovolenou, pokud si v případě podnikajících žen neplatí poměrně vysoké nemocenské a sociální pojištění. Navíc je jim automaticky přiřazena čtyřletá rodičovská dovolená. Délku rodičovské dovolené si mohou volit jen přes otce dítěte, pokud například jako zaměstnanec splňuje podmínky pro nárok na mateřskou.
zdroj: ČTK