Tisk: ČSSD ve volbách prohrála, vítězství ANO je dvousečné

Sociální demokracie i přes velké zisky mandátů v komunálních volbách a nejvyšší počet postupujících kandidátů v senátních vlastně prohrála. Uvádějí to dnes ve svých komentářích české deníky. Tisk se věnuje také úspěchu hnutí ANO ve velkých městech. Podle deníků je vítězství dvousečné, protože šéf hnutí Andrej Babiš bude muset nyní uhlídat větší počet představitelů ANO.

Mimo různých místních sdružení a nezávislých kandidátů získali nejvíce zastupitelů lidovci a hned po nich ČSSD. Přesto sociální demokraté podle komentáře Mladé fronty Dnes (MfD) ztratili na všech frontách. Deník třeba připomíná, že ČSSD nedokázala obhájit stovky mandátů v zastupitelstvech. "Necelá tisícovka zastupitelů ČSSD je tak ze hry venku, za což na sjezdu (předsedovi strany) Bohuslavu Sobotkovi jistě tleskat nebudou," píše MfD. Navíc se v krajských městech musela ČSSD sklonit před ANO.
 
Také Lidové noviny (LN) píší, že pokračuje "sezona hubených výsledků ČSSD". A strana se podle deníku nemůže vymlouvat na spory uvnitř regionálních organizací sociální demokracie. "Zaprvé - ČSSD ztratila i města, ve kterých se neřešily vnitrostranické spory, a zadruhé - kromě obecných řečí nedělal Lidový dům nic pro to, aby spory na periferii jakkoli tlumil či moderoval," uvádí LN v komentáři.
 
Podle MfD si Sobotka může částečně zachránit kredit ve druhém kole voleb do Senátu. "I tak ale může premiérovi část spolustraníků připomenout, že původně obhajovali 23 křesl. Ačkoli se tedy Sobotkovi vyhlášením cíle v podobě zisku devíti senátorů podařilo vzbudit dojem, že 19 postupujících je úspěch, ČSSD v Senátu ztratí, i kdyby všech 19 duelů vyhrála," píší.
 
Deníky rovněž hodnotí jako sporný i úspěch hnutí ANO ve velkých městech. "Voličská nálada je taková, antipolitika frčí. Zejména pravicové strany nedokázaly přesvědčit dostatek lidí o tom, že nabízejí něco zajímavého, co Babiš nenabízí," uvádí E15. Nárůst politických představitelů ANO o zastupitele však může podle deníku přinést Babišovi starosti. "Babišovci jsou hnutím, které bez nejmenších pochyb stojí a padá se svým současným vůdcem. Vůdce jako jediná výrazná figura funguje jako hromosvod - v očích veřejnosti nese odpovědnost za veškeré konání své strany na všech úrovních, tedy i za případné budoucí skandály a selhání. A uhlídat 1600 zastupitelů a radních prostě není v silách jedince," míní komentátor.
 
Voliči ANO jsou navíc podle LN podobně jako voliči TOP 09 přelétaví. "TOP 09 už poznala, co znamená lehce nabyl, lehce pozbyl. ANO to může zjistit za dva roky při krajských nebo za tři roky při sněmovních volbách také," píše deník. "Nadšení hnutí je třeba mírnit. Jakkoli teď jede na vítězné vlně, jede na ní pouhý rok. Parlamentní volby, které je dostaly do politiky, byly koncem loňského října. Úspěch ANO je pro ně samé varováním: jak rychle vyletělo, tak rychle může padnout," doplňují LN.
 
zdroj: ČTK