U ukrajinského přístavu Mariupol je slyšet palba z těžkých zbraní

Pár hodin před plánovaným začátkem příměří na Ukrajině zní na východním a severním předměstí přístavu Mariupol znovu dělostřelecká palba. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na zprávy svých reportérů a svědků z dnešního rána.

Proruští povstalci pokračují v ofenzivě ve strategicky významné oblasti kolem půlmilionového města Mariupol, jež se nachází na jihovýchodě Ukrajiny mezi Ruskem a Krymem, který Rusko anektovalo letos na jaře.
 
"Byli jsme pod palbou celou noc, ale pořád se nám daří udržovat povstalce v šachu. Stojí proti nám s tanky a dělostřelectvem," uvedl podle agentury Reuters velitel ukrajinských dobrovolných milicí se sídlem v Mariupolu.
 
"Naše dělostřelectvo dorazilo a je rozmísťováno (na obranu města) proti rebelům," prohlásil starosta Mariupolu.
 
V běloruské metropoli Minsku se má dnes sejít takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska, separatistů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě k rozhovorům o ukončení konfliktu na východní Ukrajině.
 
Pokud v Minsku jednání o řešení krize začnou, chce ukrajinský prezident Petro Porošenko ve 14:00 místního času (13:00 SELČ) vydat rozkaz armádě, aby dodržovala klid zbraní. Povstalci se hodlají připojit o hodinu později, jako podmínku si ale kladou to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mimo jiné počítá s ukončením bojů, stažením dělostřelectva a obnovou sociálních a zdravotnických zařízení.
 
zdroj: ČTK