Ukrajinská armáda zcela obklíčila vzbouřenecký Slavjansk

Ukrajinská armáda dnes odřízla východoukrajinské město Slavjansk od spojení s Doněckem. Proruští separatisté, kteří město ovládají, agentuře AFP potvrdili, že jsou zcela obklíčeni.

Vojáci umístili zátarasy dva kilometry od Slavjansku na hlavní silnici vedoucí do Doněcku. Na místě bylo rozmístěno sedm obrněných transportérů. "Město je zcela obklíčeno," potvrdila AFP mluvčí separatistů Stella Choročevová.
 
Ruská média dopoledne informovala, že vzbouřenci město opět ovládli, když do něj pronikla ukrajinská armáda. Nepřímo to později potvrdila i AFP, podle níž před radnicí zaparkovaly čtyři obrněné transportéry, na jednom z nichž byla upevněna ruská vlajka.
 
Ve městě se už mezitím začaly tenčit zásoby potravin, což je pro místní obyvatele první varovný signál. V místní samoobsluze jsou ještě například k dostání brambory, zelí nebo mrkev. Ředkvičky už ale ne.
 
Provozu ve městě stále překáží množství barikád, zejména z navršených pneumatik. Městská hromadná doprava se zastavila úplně, na cestách projíždí jen málo osobních vozidel, více je cyklistů.
 
Podobná je situace například v Kramatorsku, o kterém byly v sobotu rovněž informace, že jej ukrajinská armáda ovládla. Až ale rozstřílela barikády, které postavili proruští separatisté, opět její transportéry odjely. Vzbouřenci tak opět začali kontrolovat příjezdové cesty.
 
zdroj: ČTK