V babyboxu v Opavě našli chlapce, je 120. odloženým dítětem

Do babyboxu v Opavě ve čtvrtek večer někdo odložil čerstvě narozeného chlapce. Jde o třetí dítě odložené do babyboxu v tamní Slezské nemocnici. ČTK to dnes sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to 120. dítě zanechané v některé z těchto speciálních schránek od jejich zavedení v Česku. 

Chlapec byl do babyboxu odložen krátce po 22:45. Podle Hesse byl nahý a neměl zavázaný pupečník. Dítě je ale zdravé, váží 3,2 kilogramu, uvedl. O jméně pro chlapce není ještě rozhodnutu, ale z Hessova vyjádření vyplynulo, že by mohl nést jméno Jiří. 
    
První dítětem v opavském babyboxu se stala v roce 2010 holčička Magdaléna. V roce 2013 do něj někdo odložil chlapce, který dostal jméno David. Loni v květnu pak k baboxu přinesla neznámá žena dítě a tvrdila, že není její a o jeho odložení ji prý požádala jiná žena. Holčičku si od ní osobně převzala ošetřující lékařka, do statistiky babyboxu se proto nezapočítává. Dohromady bylo v českých a moravských babyboxech dosud odloženo 71 dívek a 49 chlapců. 
    
Za zhruba deset let vzniklo v Česku 64 babyboxů, první byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál daného zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.
 
zdroj: ČTK