Vánoční kapři nejspíše nezdraží, nejdražší budou asi třeboňští

Jihočeští kapři určení na vánoční stůl s největší pravděpodobností nezdraží. Podle výlovů to odhadují šéfové pěti největších rybářských firem v kraji. Loni před Vánocemi činily ceny za kapra první třídy z jihu Čech 50 až 77 korun. Výlovy jsou ale v polovině a velké rybníky, které o cenách definitivně rozhodnou, se teprve začínají lovit. Jasno bude v půlce listopadu.

Teď jsou nejlevnější kapři z Novohradských hor a nejdražší z Třeboně, stejně jako loni krátce před vánočními svátky, a rozdíl na kilogramu je 27 korun. Kilo kapra první třídy loni stálo v Rybářství Nové Hrady 50 korun stejně jako teď. V Rybářství Třeboň stálo kilo minulý rok 77 korun, a tato cena také platí i nyní. U výběrových kaprů činily loni ceny 65 korun až 87 korun, nejlevnější byly opět novohradští a nejdražší třeboňští.
 
Šéf Rybářství Třeboň Rudolf Provázek odhaduje, že ceny vánočních kaprů se nebudou příliš lišit od loňských. Stejnou cenu jako loni ovšem může slíbit jen na sádkách, na stáncích v Praze či Ostravě ji rybáři prý ovlivnit nemohou. "Zakládáme si na kvalitě, máme tady rybářskou tradici. Je to kapr s rodokmenem. Víme, co prodáváme, a daří se nám ho prodat v těchto cenách, přestože se v regionu mohou zdát někomu vysoké," řekl ČTK. Pro třeboňské kapry jezdí na sádky v průběhu celého roku chalupáři. Chlazené, porcované, a zejména uzené ryby si vozí domů také lázeňští hosté.
 
Ani Rybářství Nové Hrady zřejmě nezdraží. Vánočního kapra si tam podle ředitele Lubomíra Zvonaře lidé zase koupí za 50 a výběrového za 65 korun. "Chceme, aby lidé jedli zdravé české ryby a ne levnou drůbež z dovozu," řekl Zvonař ČTK.
 
Letošní produkce bude podle rybářů průměrná, ovlivnil ji nedostatek vody na jaře a v létě. Ani nejhůře suchem postižené Rybářství Kardašova Řečice ale podle ředitele Ladislava Štercla ryby nejspíše nezdraží, kilo vánočního kapra budou prodávat zase za 70 a 80 korun. Také Rybářství Hluboká asi zůstane na jednotných 70 korunách za obě kategorie. Blatenská ryba pak na 76 a 84 korunách.
 
Levněji oproti běžným cenám mohou lidé právě teď koupit kapry při podzimních výlovech. Třeba na hrázi Rožmberka dnes stojí kilo kapra jednotných 75 korun. Lidé mohou u rybníka rovněž ochutnat rybí speciality z desítek stánků a koupit si nejen kapra.
 
zdroj: ČTK