Ve zbytku září se má postupně ochlazovat, pršet bude spíš méně

Po nadprůměrně teplém prvním zářijovém týdnu budou teploty ve zbytku měsíce zřejmě postupně klesat. V příštích dvou týdnech by mohly přes den ještě vystoupat přes 20 stupňů Celsia, na konci měsíce a na přelomu září a října mají průměrná denní maxima klesnout k 17 stupňům Celsia. Pršet by mohlo méně, než je v září běžné. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Srážkově očekáváme předpovídané období jako průměrné až slabě podprůměrné," uvedli meteorologové. Nejdeštivější by měl být týden od 22. září, jak to odpovídá dlouhodobým údajům.
 
Klesat budou zvolna podle výhledu také noční teploty. Průměrné nejnižší teploty by se měly ještě příští týden udržet kolem deseti stupňů Celsia, na přelomu září a října už ale sestoupí k šesti stupňům.
 
Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek září a začátek října je podle meteorologů 12,5 stupně Celsia. Největší teplo v tomto období bylo v roce 1975 s průměrem 15,3 stupně. Nejchladněji bylo o tři roky dříve, kdy průměr činil 8,4 stupně Celsia.
 
Srážek v období od 8. září do 5. října spadlo průměrně mezi 38 a 57 milimetry. Nejméně napršelo v roce 1959, a to pouhé dva milimetry, nejvíce v roce 1998 s úhrnem přesahujícím 100 milimetrů. Dlouhodobý výhled nepostihuje všechny možné odchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí, upozorňuje opakovaně ČHMÚ.
 
zdroj: ČTK