Vláda projedná zavedení centrální evidence přestupků

Vláda dnes projedná novelu zákona, která zavádí vyšší pokuty za opakované spáchání přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku. V souvislosti s tím má vzniknout centrální evidence těchto přestupků. Cílem návrhu, který zpracovala ministerstva vnitra a spravedlnosti, je efektivnější boj s drobnou kriminalitou a odrazení recidivistů od jejího dalšího páchání. Přísnější trestání recidivy se má podle návrhu týkat například opakovaného rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství, drobných krádeží či méně závažných ublížení na zdraví.

Ministři posoudí rovněž soubor opatření, která v reakci na vzájemné sankce mezi Evropskou unií a Ruskem připravila pracovní skupina pro jejich monitorování. Skupina navrhla například posílení českých zastupitelských úřadů o ekonomické a zemědělské diplomaty od začátku příštího roku, posílení energetické bezpečnosti, zjednodušení vydávání dlouhodobých víz či nové podmínky pro takzvaný kurzarbeit, díky němuž mohou firmy získat peníze na vzdělávání zaměstnanců, pro něž nemají kvůli úbytku zakázek práci.
 
Ministři by se měli vyjádřit také k návrhům na povýšení do generálských hodností. Vyšší hodnosti by měli získat policejní prezident Tomáš Tuhý, náměstek generálního ředitele hasičského sboru František Zadina a první zástupce náčelníka generálního štábu Josef Bečvář.
 
Kabinet má na programu rovněž strategii politiky zaměstnanosti do roku 2020 či senátní návrh na rozšíření okruhu osob, které by byly osvobozeny od poplatků za odvoz komunálního odpadu.
 
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) by také mohl dnes oznámit premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) jméno možného nástupce ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové, kterou Česko vyslalo do Evropské komise.
 
zdroj: ČTK