Výročí 1989 připomenou akce s prezidenty a happeningy

Česko si dnes připomene čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu. Výročí je věnována řada vzpomínkových akcí, ale i pochodů a happeningů především v centru Prahy. Oficiálních akcí se spolu s Milošem Zemanem zúčastní i prezidenti z Německa a zemí visegrádské čtyřky. Jedním z prvních politiků, kteří dnes přijdou k památníku na Národní třídu, bude premiér Bohuslav Sobotka. V poledne odlétá do USA, kde v budově Kongresu odhalí bustu exprezidenta Václava Havla.

Dějištěm akcí dnes budou hlavně Václavské náměstí a tradičně Národní třída, kde byl 17. listopadu 1989 komunistickou policií brutálně potlačen pochod studentů. Jejich průvod začal na Albertově, kde se uskuteční vzpomínkové shromáždění pořádané Karlovou univerzitou. Zeman tam má odhalit odpoledne odhalit pamětní desku k výročí listopadových událostí. S středoevropskými prezidenty by se měl poté zúčastnit slavnostního shromáždění v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
 
Na Národní třídě se uskuteční happening, který organizují skupiny protestující proti činům a projevům prezidenta Zemana. Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy uspořádají na Klárově shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.
 
Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měly objevit zapálené svíčky za oběti komunismu, v Praze bude lidský světelný řetěz na Národní třídě. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety dějištěm řady demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.
 
Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Otevřeno pro zájemce bude mít ministerstvo dopravy, v jeho budově mělo sídlo vedení předlistopadové komunistické strany.
 
zdroj: ČTK