Vyšší zdanění nahrává nelegálnímu trhu, tvrdí hazardní firmy

Ministerstvo financí zvýšením daní z hazardu nahrává nelegálnímu trhu, tvrdí jeho provozovatelé. Místo více peněz prý stát vybere méně, reagují hazardní a loterijní firmy na páteční tiskovou konferenci, na níž vedení ministerstva představilo návrh nových daňových sazeb pro hazardní hry. Ty by se měly zvýšit ze současných 20 procent na 30 a 40 procent.

Nejvíce se navrhovanému navýšení brání provozovatelé takzvaných technických her, což jsou hlavně hrací automaty a videoloterijní terminály. Ti by měli nově platit 40 procentní daň z obratu a navíc 40 tisíc korun ročně za každé zařízení. Dosud za ně platili 20 tisíc korun.
 
"Šéf resortu Andrej Babiš chce pod záminkou získání většího přísunu finančních prostředků do veřejných rozpočtů výrazně zvýšit daňové zatížení loterních společností. Ve skutečnosti však docílí opaku. Rozpočty ochudí o mnohamiliardové částky a fungující legální trh odevzdá do rukou mafií," tvrdí výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS Petr Vrzáň, podle nějž polovina provozovatelů automatů skončí a na jejich místo nastoupí nelegální firmy.
 
Podle výkonného ředitele společnosti Synot Tip Petra Mikošky znamenají změny likvidační daňovou zátěž pro všechny oblasti legálního provozu loterií. "Chceme vidět analýzu, na základě které ministerstvo došlo k závěru, že v takto navrhovaném daňovém a provozním prostředí mohou jednotlivé loterní společnosti generovat zisk, tím spíše jak mohou navýšit příjmy veřejných rozpočtů o dalších šest miliard korun," požaduje Mikloška.
 
Firmy nabízející kurzové sázení, které by měly nově platit 30procentní daň z obratu, upozorňují také na to, že navrhovaná pravidla odradí zahraniční nelegální provozovatele on-line hazardu od toho, aby si požádali v Česku o licenci. "Nelegální trh vinou vysokých daňových sazeb dál rychle poroste, protože tvrdě zdanění tuzemští provozovatelé nebudou moci nabídkám nezdaněných 'nelegálů' konkurovat," varuje výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek APKURS Marek Herman. I podle něj stát nakonec vybere méně, protože se zvýší podíl nelegálních provozovatelů. Ten asociace odhaduje na více než polovinu trhu.
 
Návrh ministerstva sice počítá s otevřením trhu i pro zahraniční společnosti, podle českých firem se však do legalizace svého podnikání příliš nepoženou. "Obáváme se, že takové firmy nebudou mít žádnou motivaci platit daně v zemi, kde je v porovnání s průměrem EU vyšší zdanění," podotkl generální ředitel Sazky Robert Chvátal s tím, že resort zvýhodňuje nelegální provozovatele.
 
Už v říjnu po představení zákona o hazardu zástupce britské společnosti betfair Martin Lyčka podotkl, že pro on-line sázkové firmy je rentabilní hranice zdanění 20 procent. Betfair a mnoho dalších operátorů jsou společnosti kótované na burze, takže pokud bychom neměli právní argumenty, které máme teď, a díky nimž si dokážeme obhájit svou pozici, tak bychom se možná museli z ČR stáhnout. Pokud sazba bude nastavena výrazně nerozumně, tak podobnou reakci budou mít asi i ostatní zahraniční operátoři," řekl tehdy Lyčka ČTK. Trh by prý v takovém případě zaplavily firmy z Asie, které by si s nějakými omezeními hlavu nelámaly.
 
Jen loni Češi prosázeli celkem 123,9 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 procenta méně. Nejvíce z toho 51,4 miliardy korun připadlo na interaktivní videoloterijní terminály, což představuje 41,5 procenta všech vložených peněz. Na výhrách se jim vrátilo 95,3 miliardy korun. Provozovatelům her tak zůstalo 28,6 miliardy korun, z nichž platili výše uvedené daně a odvody. Podle nedávné studie KPMG však státu unikne jen kvůli nelegálnímu online hazardu zhruba miliarda korun ročně.
 
zdroj: ČTK