Záchranná služba v Libereckém kraji dostane na podzim 20 sanitek

Záchranná služba v Libereckém kraji dostane do konce listopadu 20 nových sanitek. Získala je díky evropské dotaci, poprvé bude mít ve vozovém parku mercedesy. Vítěz soutěže za ně dostane 79,6 milionu korun. Jde o očekávanou cenu. ČTK to řekl krajský ředitel záchranné služby Vladimír Hodač. Původní odhad zakázky byl jen o málo vyšší - 79,86 milionu. 

Ředitel předpokládá, že sanitky dostanou ve dvou etapách v říjnu a listopadu. Hned ale do provozu nepůjdou. "Musíme je naprogramovat kvůli komunikacím a dovybavit technologiemi. A pak musí být školení řidičů, protože se dostanou na úplně jinou úroveň," uvedl Hodač. Nové sanitky mají lepší technické parametry pro jízdu, jsou bezpečnější a lépe zvládají jízdu v náročných terénech. 
    
Vozy Mercedes Benz 319 CDI KA s pohonem na všechna čtyři kola nahradí dosluhující volkswageny. "Ze stávajících aut vybereme nejlepší a vytvoříme z nich zálohu," dodal ředitel záchranné služby. V současnosti mají záchranáři v kraji k dispozici 43 vozů, z toho 16 jsou doktorská auta. 
    
Záchranná služba v posledních letech nové sanitky nenakupovala, poslední nové jsou z roku 2012. Nejstarší vozy jsou z roku 1999 a jsou na hranici životnosti, najeto mají i 350.000 kilometrů. 
    
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003, má výjezdové skupiny rozmístěné ve 13 městech. Zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60.000 případů. Záchrannou službu letos kraj dotuje 184,6 milionu korun. 
 
zdroj: ČTK