Ministr minulý týden odborářům nabídl navýšení o pět procent, odbory trvají na deseti procentech. Na desetiprocentní nárůst tarifů od ledna příštího roku by bylo potřeba zhruba sedmi miliard korun. Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy korun a také zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.
Odboráři ale v dopise poslaném premiérovi trvají na tom, že pětiprocentní navýšení je nedostatečné. Neřeší podle nich kritickou personální situaci ve zdravotnictví a nestačí ani v kontextu zvyšování platů ostatních profesí. Připomněli také, že platy státních zaměstnanců by měly růst o dohodnutá tři procenta znovu už od listopadu, zatímco zdravotníci mohou dostat přidáno až od ledna. To považují za "krajně nespravedlivé".
Letos stouply tarifní platy ve státních nemocnicích o pět procent. Krajské a menší nemocnice většinou přidaly méně nebo vůbec s tím, že prostředky od zdravotních pojišťoven na přidání nestačily. Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl letos 62.735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře činí 32.450 korun, sestry 19.680 korun.
zdroj: ČTK