Zeman pro Blesk: Kritiku Pussy Riot jsem si připravoval

Prezident Miloš Zeman se na kritiku ruské kapely Pussy Riot v nedělních Hovorech z Lán připravoval. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Blesk. Jediný vulgarismus, který v rozhlasu použil sám, se týkal jeho nesouhlasu se služebním zákonem. Odmítl zároveň, že by rozhovorem chtěl odvést pozornost od jeho výroků v Číně či návratem z Číny letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T. Za opakované použití vulgarismů v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Zeman sklidil kritiku politiků, médií i veřejnosti.

"Já jsem se připravoval na kritiku Pussy Riot, což znamená v překladu kundí řev," přiznal prezident listu s tím, že citoval některé výrazy z jejich písní, které byly vulgární. Dodal také, že členky punkové skupiny nepovažuje za ideální příklad politického vězně.
 
Jediný vulgarismus, který použil sám a nebyl citací Pussy Riot nebo jeho protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga (TOP 09), se týkal "zásadního nesouhlasu se služebním zákonem v dosavadní podobě".
 
Pokud Český rozhlas kvůli Zemanovým vulgarismům dostane pokutu, prezident se na zaplacení podílet nehodlá. "Rozhodně ne. Trochu mně to připomíná situaci ze Chevallierových Zvonokos, kde byl postaven obecní záchodek a Eulalie Čubíková protestovala proti jeho existenci," řekl Blesku.
 
Prezident použil v nedělním pořadu řadu vulgarismů. Ke skupině Pussy Riot uvedl: "Víte, co je Pussy? Kunda. S prominutím v textech této skupiny je kunda sem, kunda tam. Nebudu se zastávat - teď jsem chtěl říci kurev - ale já nejsem (Karel) Schwarzenberg..., tedy poněkud deviantních dam." Na otázku týkající se jeho vulgarismů odpověděl: "Já jsem se inspiroval panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hovno." Pokud jde o služební zákon, vláda podle Zemana "podlehla panu (Miroslavu) Kalouskovi a zkurvila služební zákon z původní podoby".
 
Do kontrolních orgánů mediálních institucí již dorazilo množství stížností na prezidentovo vystoupení. Množí se také protesty lidí na internetu. Za dva dny se například více než 24.000 lidí přidalo k internetové petici, která požaduje Zemanovo odstoupení z úřadu. Hrad v úterý uvedl, že není důvod, aby se prezident za své vulgární výroky omlouval.
 
zdroj: ČTK