Zeman se opět vyslovil pro zavedení povinné volební účasti

Prezident Miloš Zeman se opět vyslovil pro zavedení volební povinnosti. Potom, co dnes odevzdal svůj hlas v senátních volbách, novinářům taky řekl, že neočekává, že se výsledky těchto voleb nějak odrazí na vládní úrovni.

Zeman nepřímo prozradil, koho volil. Na dotaz uvedl, že dal hlas bojovníkovi proti korupci, kterou označil za současné zlo, ne bojovníkovi proti zlu minulosti. V obvodu Praha 5 postoupili do finále advokát Václava Lásku (za SZ), jenž působil v protikorupční organizaci Transparency International, a historik a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (za ODS).
 
"Už mnoho let opakuji: volební povinnost. Téměř nikdo neví, že volební povinnost byla za Masarykovy první republiky, téměř nikdo neví, že volební povinnost je třeba v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii," nastínil Zeman recept, jak obyvatele přitáhnout k volebním urnám.
 
Nesouhlasí s názory, že by se jednalo o administrativní svévoli. "Stejně tak jako má volič právo si svobodně vybrat, koho chce, tak má i povinnost účastnit se veřejného života," soudí prezident.
 
Na vládní úrovni mohou podle něho senátní volby vyvolat ještě menší reakci než volby obecní, v nichž jde o tisíce pozic. "Pokud jde o senátní volby, jde všeho všudy o 27 koryt, pardon, pozic," podotkl. Prezident nepředpokládá, že by vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ztratila v horní komoře většinu; i pokud by se tak stalo, případná senátní veta zákonů může snadno přehlasovat ve Sněmovně.
 
Zeman volil s chotí Ivanou v základní škole v Brdičkově ulici v Praze na Lužinách. Od nových senátorů očekává, že budou v horní komoře prosazovat svou životní zkušenost.
 
zdroj: ČTK