Zvýšení platů ve zdravotnictví má podle Sobotky překročit tři pct

Nárůst platů ve zdravotnictví by měl být od Nového roku o něco vyšší, než jsou už domluvená tři procenta od listopadu pro ostatní státní zaměstnance. Novinářům to před čtvrtečním zasedáním tripartity a jednáním s odbory ve zdravotnictví řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Odbory ve zdravotnictví zatím nesouhlasily s nabídkou pětiprocentního růstu od ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), žádaly navýšení o deset procent. 

"Růst by měl být o něco vyšší než tři procenta tak, abychom lidem ve zdravotnictví kompenzovali ten fakt, že ke zvýšení dojde o něco později než u učitelů a hasičů," uvedl Sobotka. Stát podle něj peníze bude mít díky rostoucí ekonomice, tedy i vyšší zaměstnanosti a odvodům pojišťovnám, a zvýšení odvodů za státní pojištěnce. Úhrady vzrostou od 1. ledna změnou úhradové vyhlášky. Zvýšení platů zdravotních sester, lékařů a dalších pracovníků ve zdravotnictví Sobotka považuje za důležité i vzhledem k tomu, že ve středoevropském prostoru jsou české platy ve zdravotnictví nižší. 
    
Zpráva o plánovaném zvýšení platů ve státní sféře zazní ve čtvrtek i na jednání vlády s odbory a zaměstnavateli o rozpočtu. Sobotka nepředpokládá, že by se do příští středy, kdy má kabinet rozpočet schvalovat, návrh nějak zásadně strukturálně změnil, nevylučuje nicméně ještě menší přesuny, a to i vzhledem k požadavkům tripartity. Od jednání s odbory a zaměstnavateli nicméně nečeká "žádná velká překvapení". Zdůraznil, že se sociálními partnery jedná vláda pravidelně a návrh rozpočtu dostali k dispozici. 
    
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně novinářům řekl, že je při jednání tripartity možné čekat jeden vstřícný krok týkající se fondu kulturních a sociálních potřeb. Konkrétní podrobnosti ale neuvedl. 
    
Zdravotnické odbory požádaly premiéra o schůzku koncem prázdnin. Němeček v srpnu odborářům nabídl navýšení o pět procent, odbory trvaly na deseti procentech, na což by bylo potřeba zhruba sedmi miliard korun. Pětiprocentní navýšení podle zdravotníků neřeší kritickou personální situaci ve zdravotnictví a nestačí ani v kontextu zvyšování platů ostatních profesí. 
    
Letos stouply tarifní platy ve státních nemocnicích o pět procent. Krajské a menší nemocnice většinou přidaly méně nebo vůbec protože prý peníze od zdravotních pojišťoven na přidání nestačily. Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl letos 62.735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře činí 32.450 korun, sestry 19.680 korun. 
 
zdroj: ČTK