Je dohlasováno, Češi si zvolili nového prezidenta

Češi si zvolili nového prezidenta. Hlasování v první přímé volbě hlavy státu skončilo dnes ve 14:00. Nadcházející hodiny ukážou, zda v mrazivém počasí přišlo víc voličů expremiéra Miloše Zemana, nebo vicepremiéra Karla Schwarzenberga. Jen jeden z nich bude moci nastoupit 8. března na místo po Václavu Klausovi. 

Svůj průzkum obliby finalistů oznámila před druhým kolem jen agentura ppm factum. Podle ní týden před volbami těsně vedl Zeman, který podobně těsně vyhrál před Schwarzenbergem i první kolo. Bookmakeři původně favorizovali vicepremiéra, od neděle se ale přikláněli pod vlivem vsazených částek k expremiérovi. 

Prezidenta si mohlo zvolit zhruba 8,5 milionu voličů, tohoto práva podle dosavadních odhadů volebních komisařů využila jen zhruba polovina z nich. Účast tak bude zřejmě nižší než v prvním kole voleb před dvěma týdny, kdy přišly hlasovat tři pětiny voličů. 
    
Volební komisaři nyní začnou sčítat odevzdané hlasy. Drtivá většina výsledků by měla být podle odhadů k dispozici na serveru www.volby.cz do 16:00. 
 
zdroj: ČTK