Nečas: Kampaň rozdělila společnost, vítěz musí situaci uklidnit

Prezidentští finalisté Miloš Zeman i vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a jejich štáby se zasloužili o poněkud hysterický průběh kampaně, který rozdělil společnost. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Nečas (ODS) potom, co v Poslanecké sněmovně odevzdal hlas. Úkolem vítěze bude podle něho situaci uklidnit. Nečas také potvrdil, že volil Schwarzenberga.

Kampaň podle Nečase způsobila mnoho příkopů, které se budou jen těžko zasypávat. "Oba dva aktéři skutečně vyhrotili kampaň podle mého názoru naprosto nezdravě, a nikoli ku prospěchu české společnosti," uvedl Nečas. 

Kandidát, jenž zvítězí, by měl podle něho "maximálním způsobem přispět ke zklidnění společenské a politické atmosféry". 
    
Nečas v souladu s doporučením ODS po debaklu stranického kandidáta Přemysla Sobotky v prvním kole voleb dal v nynějším finále hlas vicepremiérovi, byť "v posledních dvou týdnech dělal vše pro to, aby o jeho hlas přišel". 
    
Premiér uvedl, že Zemana volit nemohl, ačkoli ho považuje za přirozeného kandidáta, protože patří mezi tři nejvýznamnější politiky polistopadového období vedle Václava Klause a Václava Havla. "Těžko lze předpokládat, že se (Zeman) může ucházet o podporu předsedy komunistické strany i předsedy ODS," dodal Nečas. 
    
Premiér volil stejně jako před dvěma týdny hned po otevření volebních místností v Praze ve Sněmovně. Když odcházel od urny a mířil k novinářům, upozornili ho volební komisaři, že si u nich zapomněl občanský průkaz. Musel se pro doklad vrátit. 
 
zdroj: ČTK