Počet vydaných voličských průkazů je mnohde dvojnásobný

V Praze se před druhým kolem prezidentských voleb vydalo více voličských průkazů než před před dvěma týdny, kdy se konalo první kolo hlasování. Zástupci městských částí, které ČTK oslovila, hlásí až dvojnásobný počet vydaných průkazů, které opravňují volit v jiné volební místnosti než v místě bydliště. O účast ve volbách mají zájem pacienti v nemocnicích i odsouzení v pražských věznicích. Zvýšený zájem o voličské průkazy mají i lidé v regionech. Finále prezidentských voleb se uskuteční v pátek a v sobotu. 

"Registrujeme dvojnásobný počet žádostí o voličské průkazy. Je vidět, že lidé chtějí volit a asi počítají s tím, že nebudou o víkendu v Praze," řekla dnes ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Před dvěma týdny vydali úředníci v Praze 1 asi čtyři stovky voličských průkazů. Dnes, kdy skončila lhůta pro osobní předání žádosti o vydání voličského průkazu, došlo asi sedm stovek žádostí. 

Velký zájem o nadcházející finále prezidentských voleb je i v Praze 6. Zatímco pro první kolo vydala městská část přes 900 voličských průkazů, pro druhé kolo se počet více než zdvojnásobil, sdělil ČTK mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Celkem bylo vydáno více než 2000 průkazů. 
    
Zájem o volby mají také lidé v regionech. Například v Havířově bylo vydáno 500 voličských průkazů. Přitom v prvním kole vydal havířovský magistrát 130 kartiček, které opravňují volit mimo místo trvalého bydliště, sdělila ČTK mluvčí úřadu Eva Wojnarová. 
    
Čísla okrsků a adresy volebních místností zůstávají stejné jako v prvním kole. Hlasovací lístky se tentokrát neroznášejí po domech, voliči je obdrží až ve volební místnosti. 
    
Na seznamu voličů pro druhé kolo voleb je také 374 osob z ruzyňské věznice. Zájem volit má také více než stovka lidí v pražské Ústřední vojenské nemocnici, v nemocnici na Bulovce má o druhé kolo voleb zájem 140 pacientů, což je o dvě desítky více než před dvěma týdny. "Lidé z volební komise nepamatují takový zájem. O první kolo senátních voleb měli zájem dva pacienti, o druhé kolo nikdo," řekl ČTK mluvčí nemocnice Martin Šalek. 
 
zdroj: ČTK