Pro odbory ČMKOS je Schwarzenberg nepřijatelný, radí volit Zemana

Pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) je Karel Schwarzenberg, který je místopředsedou vlády, jako prezidentský kandidát nepřijatelný. Popřela by tak prý smysl všech svých protestů proti vládním reformám. Odbory prakticky doporučily volit na Hrad Miloše Zemana, přihlásil se k jejich plánu pro Česko. Na tiskové konferenci dnes stanovisko centrály přednesl její předák Jaroslav Zavadil. ČMKOS sdružuje 29 odborových svazů s celkem několika stovkami tisíc členů.

O postupu při prezidentské volbě dnes jednala rada ČMKOS. Předáci svazů se shodli na tom, že pro odbory je nepřijatelné Schwarzenberga "preferovat, protože by tím popřely smysl všech svých demonstrací" proti vládním reformám. Podle Zavadila mají "plusy i minusy" oba kandidáti, při rozhodování odborářů ale převážila Schwarzenbergova nynější politická role. Předák míní, že by jako dosavadní ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 i jako prezident dál podporoval zákony, které by vládní koalice v parlamentu schválila. 

"My nemůžeme, ani kdybychom chtěli, podpořit takového člověka, který má na reformách lví podíl jako předseda druhé nejsilnější vládní strany," řekl ČTK Zavadil. ČMKOS loni spolu s aktivisty uspořádala na jaře na Václavském náměstí demonstraci proti vládě a jejím záměrům. Protestu se zúčastnilo na 100.000 lidí. V červnu 2011 dopravní odbory zorganizovaly proti reformám celodenní stávku v dopravě. Uskutečnilo se i několik dalších menších akcí. 
    
Podle odborářů reformy negativně dopadají především na zaměstnance. ČMKOS v prohlášení uvedla, že Schwarzenberg jako vicepremiér kroky vlády podpořil a většina návrhů pochází od ministrů jeho TOP 09. Naopak Miloš Zeman se přihlásil k vizi odborů, v níž popsaly svá opatření, která by podle nich ekonomickou situaci a život v Česku zlepšila. Zemana považují podle Zavadila do budoucna za lepšího partnera. 
    
"ČMKOS je přesvědčena, že se voleb naši členové zúčastní a tato fakta při své volbě zohlední," ukončilo vedení centrály své prohlášení. 
    
Odborová konfederace dříve výslovné doporučení, jaké strany či kandidáty by lidé měli nebo neměli volit, nedávala. Hodnotila hlavně programy stran a posuzovala, co by přinesly zaměstnancům. Z její analýzy vítězně vycházela levice. S konkrétní radou přišli předáci až loni na podzim před senátními a krajskými volbami. Odborářům i ostatním voličům tehdy přímo doporučili, aby nedávali svůj hlas koaličním stranám a jejich kandidátům. 
 
zdroj: ČTK