První den finále volby prezidenta skončil za velkého zájmu voličů

První den přímé volby prezidenta v Česku dnes po osmi hodinách skončil. Hlasovat podle odhadu volebních komisařů přišly v průměru více než dvě pětiny voličů. Bylo jich o něco více než před dvěma týdny při prvním kole. Vážnější problémy zatím hlasování nepostihly, jen v některých horských obcích na Šumavě musely volební komise kvůli náporu voličů z řad lyžařů vyřešit nedostatek hlasovacích lístků. 

V Havlíčkově Brodě se členům jedné z volebních komisí nezdál jeden z voličských průkazů, pokládali ho za falešný. Podle tajemníka havlíčkobrodské radnice Václava Stejskala se na něm nedalo po navlhčení rozmazat razítko, pouze údaje napsané propisovacím perem. Proto byl průkaz nakonec uznán. Podezřelý byl komisařům také další průkaz v nedaleké obci, i jeho majitel ale odvolil. Oba průkazy budou zřejmě ještě zkoumány. 

Instrukci důkladněji zkoumat pravost voličských průkazů dostaly volební komise od ministerstva vnitra. Případné falšování voličských průkazů by podle mluvčího vnitra mohlo být považováno za trestný čin maření přípravy a průběhu voleb. 
    
Volební místnosti se uzavřely ve 22:00, znovu budou otevřeny v sobotu od 08:00 do 14:00. Mezitím už kvůli časovému posunu začal druhý volební den na americkém kontinentu, kde se volilo už ve čtvrtek. O zvolení prezidenta mají velký zájem i Češi v cizině. V severní Americe byl jen v první den volebního finále o polovinu vyšší zájem lidí než před dvěma týdny při prvním kole. 
 
zdroj: ČTK