Schwarzenberg: Klaus se Zemanem tvoří mocenskou skupinu

Olomouc 20. ledna (ČTK) - Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg dnes v Olomouci uvedl, že jeho protikandidát Miloš Zeman s dosavadním prezidentem Václavem Klausem tvoří jednu mocenskou skupinu. Označil to za podvod na českých voličích. Reagoval tak na dění kolem jeho výroků týkajících se poválečné historie. Jeho citáty prý byly zmanipulovány. Vyjádření Zemana ČTK shání.

 

 

"V těchto dnech se projevil velký podvod na českých voličích. Dlouhá léta nám Václav Klaus a Miloš Zeman tvrdili, jak spolu svádí nepřekonatelný boj pravice s levicí. Teď se jasně projevuje, že o to vůbec nejde. Neboť Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu, která spolu drží léta pohromadě," řekl dnes novinářům ve svém prohlášení Schwarzenberg. Tvrdí, že v prezidentské volbě jde tak o víc, jde o budoucí podobu české politiky.

Podle něj se nyní jasně ukazuje, že Klaus se Zemanem mají společný zájem, který je spojuje v okamžiku nouze. "Stejně jako je spojoval v dobách opoziční smlouvy. Součástí tohoto paktu je i nedávná masivní amnestie," doplnil prezidentský kandidát.

Schwarzenberg se dnes v Olomouci rovněž znovu ohradil proti manipulaci s jeho výroky na adresu Benešových dekretů, které se podle něj dopouští jeho soupeři. Schwarzenberg v televizní debatě uvedl, že poválečný odsun Němců z Československa by byl z dnešního pohledu posuzován jako porušení lidských práv a že někdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše by se za to ocitla před mezinárodní trestní spravedlností v Haagu. Podle něj však byly jeho citáty zmanipulovány a slova vytržena z kontextu tak, aby se vytvořil strach z neexistujícího nebezpečí.

Znovu upozornil, že nezpochybňuje poválečné uspořádání, které je podle něj neměnné a ničí majetek v České republice není ohrožen. "Prohlášení Václava Klause a Miloše Zemana jsou přitom v naprostém rozporu s jejich konkrétními výroky a postoji předešlých let. To jen dokazuje, že jim jde jen a jen o moc, které jsou schopni podřídit cokoliv," dodal Schwarzenberg.

Proti jeho výrokům o dekretech se ohradil Klaus i Zeman. Klaus v sobotu serveru Novinky.cz řekl, že od Schwarzenberga nečekal, že si s názorem na dekrety dovolí vystoupit v prezidentské volební kampani. Že si něco takového Schwarzenberg dlouhodobě myslí, ví prý dávno. "Asi byl zvyklý, že mu vždy všechno prošlo, ale já mu tento výrok prominout nikdy nemohu," řekl serveru Klaus. Prezidentský kandidát Miloš Zeman o den dříve uvedl, že svého soka v boji o Hrad již nerespektuje. Schwarzenberg podle něj mluví jako sudetský Němec a ne jako hlava státu.

zdroj CTK