TAZ: Vyhraje-li české prezidentské volby Zeman, zvítězí lež

Pokud v prezidentských volbách vyhraje Miloš Zeman, měl by heslo na prezidentské standartě změnit z "Pravda vítězí" na "Lež zvítězila". Píše to v komentáři k českým volbám berlínský deník TAZ. Negativně bývalého premiéra hodnotí i list Rheinische Post, podle něhož Zeman představuje korupční systém, který se od dob jeho vlády v Česku až epidemicky rozšířil.      

"Ať už se dostane nahoru, nebo ne: Zemanova cesta na Pražský hrad je dlážděna lžemi. Lžemi o jeho protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi a jeho rodině, lžemi o vlastních zásluhách. Stejně jako Václav Klaus je Zeman symbolem českého postkomunismu, který nezná morálku, ale jen prebendy," soudí komentátorka TAZu. 

Tato doba podle ní nejspíš skončí, "až nebude 'německá karta' přebíjet, až ji politici nebudou vytahovat jako eso z rukávu, když budou mít pocit, že jejich naděje nebudou naplněny - tak jako Zeman po úspěchu Schwarzenberga v prvním kole voleb". Podle autorky by konec této doby mohl přijít už dnes po oznámení výsledků druhého kola hlasování. 
    
České prezidentské volby přesto podle ní už zřetelně ukázaly jedno - že strach z Němců je v Česku široce rozšířen. "Proč by jinak velká část společnosti 15 let po podepsání německo-české deklarace, která toto téma jednou provždy uzavřela a přenechala historikům, stále věřila na 'sudetoněmecké' revanšisty - tak jako malé děti věří na čerty?" klade si otázku TAZ, podle něhož je "politováníhodné, že jeden imaginární nepřítel dokáže tak zmanipulovat společenskou diskuzi". 
    
"Možná to vychází i ze špatného svědomí," domnívá se komentátorka, podle níž Schwarzenberg odsouzením poválečného násilného vysídlení sudetských Němců "prolomil stále ještě tabu". "Řekl ale pravdu. Výsledek voleb ukáže, zda obstojí i prezidentské heslo," uzavřela pražská dopisovatelka levicového berlínského deníku. 
    
Debaty o Benešových dekretech a odsunu sudetských Němců v české prezidentské kampani si dnes všímá také Rheinische Post, podle něhož tato diskuze "zamořila atmosféru" v Česku. "V rachotu předvolebního boje tak prakticky zaniklo, že Česko stojí před rozhodnutím o dalším směřování. Lidový Zeman představuje korupční systém, který se od dob jeho vlády (1998-2002) až epidemicky rozšířil. Schwarzenberg je naproti tomu, jak ukazují analýzy prvního kola, navzdory svému pokročilému věku favoritem mladé, moderně uvažující generace, pro kterou je budoucí perspektivou Evropa," míní Rheinische Post. 
 
zdroj: ČTK