Zeman a Schwarzenberg se střetli v posledním televizním duelu

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se dnes večer střetli při posledním televizním duelu před druhým kolem voleb hlavy státu. Na začátku diskuse mluvili o tom, jak by chtěli sjednotit českou společnost, kterou rozdělila předvolební kampaň. Věnovali se znovu i otázce Benešových dekretů. Volby se konají v pátek a v sobotu. 

"Jen jsem řekl historickou úvahu o porovnání právního stavu, který je dnes odlišný. Situace po nacistických zločinech po válce byla jiná," uvedl dnes k dekretům Schwarzenberg s tím, že si z dětství pamatuje "pobouření a tu hrůzu". Tehdy se podle něj dívala společnost na odsun jako na normální krok, dnes se záležitost posuzuje jinak. "Vysídlení velké části českého obyvatelstva naše sláva není," řekl šéf vládní TOP 09 v debatě. 

Minulý týden prohlásil, že poválečný odsun by dnes byl odsouzen jako porušení lidských práv a tehdejší vláda prezidenta Beneše by se ocitla před soudem v Haagu. Řekl také, že nelze dekrety zrušit a dějiny vrátit zpět. Dnes uvedl, že majetek je v bezpečí. "Říkal jste, co jsem nikdy neříkal, vědomě jste chtěl znejistit české obyvatelstvo v pohraničí," řekl svému protikandidátovi Schwarzenberg. 
    
Podle Zemana Schwarzenberg s dekrety "ujel", potěšil svými výroky některé kruhy v Rakousku a Německu a zhoršil prý také vztahy se Slovenskem. Před pár dny citoval mluvčího sudetských Němců Bernda Posselta. Ten České televizi ale sdělil, že se k situaci vůbec nevyjádřil. 
    
Na počátku debaty dostal jako první dnes slovo Zeman. Po svém zvolení by ke sjednocení kampaní rozdělené společnosti do bankovní rady jmenoval ekonoma Jana Švejnara, který podpořil ve volbě Schwarzenberga. Pozval by také představitele parlamentních stran na Hrad a zahájil jejich diskusi, protože nyní je mezi opozicí a koalicí podle něj příkop. Vyrazil by také do krajů, kde by diskutoval s tamními osobnostmi bez ohledu na to, koho volily. 
    
Schwarzenberg by ve svém prvním prezidentském projevu "celý český lid" ujistil, že nebude brát ohled na názor či stranické rozdíly a byl by prezidentem všech. Také on by chtěl zahájit diskusi mezi politickými stranami a pozval jejich lídry na Hrad. 
    
Oba kandidáty přišly podpořit známé osobnosti. Zemana doprovodily jeho žena a dcera. 
 
zdroj: ČTK