Zeman by zavedl volební povinnost a sankce ze neúčast při volbách

Prezidentský kandidát Miloš Zeman (SPOZ) by byl pro zavedení volební povinnosti. Občan by při své neúčasti ve volbách musel zaplatit pokutu asi 5000 korun, navrhl Zeman v dnešní debatě uchazečů o Hrad pořádané serverem iDnes.cz. Právě vysoká volební neúčast je podle něj jedním z faktorů, proč se v krajích dostali k moci komunisté. Jeho protikandidát a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) poznamenal, že KSČM získala na důležitosti vinou hospodářské krize a chyb současné vlády premiéra Petra Nečase (ODS). 

"Souhlasím s panem Schwarzenbergem, že jedním z faktorů úspěchu komunistů ve volbách je samozřejmě činnost Nečasovy vlády. Ale druhým faktorem je nízká volební účast a domnívám se, že volební povinnost by byla řešením této situace," řekl Zeman před zhruba 200 lidmi shromážděnými v sále Národní technické knihovny v Praze.    

"Samozřejmě takové nostalgické strany, které pořád ještě myslí na minulý režim, existují. Teď vlivem hospodářské krize, chyb naší vlády a jiným okolnostem nabraly na důležitosti. Ovšem nebojím se jich tak jako v roce 1947 nebo 48," řekl Schwarzenberg. 
    
Zeman následně ocitoval britského státníka Winstona Churchilla, který podle něj v roce 1945 řekl, že by sankce za neúčast ve volbách měla dosáhnout ceny "dvou luxusních večeří". "Já si myslím, že vzhledem k poměrně nízké inflaci v ČR by do zákona stačilo dát nějakou konkrétní částku. Pro mě za mě třeba 5000 korun," dodal Zeman. 
    
Oba prezidentští kandidáti v debatě opětovně prodiskutovali témata, kterým se v posledních dnech před rozhodujícím druhým kolem volby hojně věnují. Na přetřes přišly Benešovy dekrety i otázka Zemanova někdejšího blízkého spolupracovníka Miroslava Šloufa. 
    
Na otázku, co by v životě změnili, Schwarzenberg odpověděl, že by dostudoval. "Byla to má veliká chyba, je mi to dodnes líto. Taky si vyčítám, že jsem zapomněl svoji ruštinu, kterou mě učil otec," řekl předseda TOP 09. Zeman by se podle svých slov vzdal privilegia končícího předsedy ČSSD a nedoporučil by do čela sociální demokracie Vladimíra Špidlu. "Vzdejme se práva předsedů stran tvářit se jako monarcha," uvedl Zeman. 
 
zdroj: ČTK