Zeman je skeptický k tomu, že by armáda v současné velikosti dokázala sama ubránit české hranice před případným napadením zvnějšku. Schwarzenberg doufá, že vojáci mají obranu vlasti dostatečně nacvičenou a míní, že součástí výcviku by měly být i zásahy armády při živelních pohromách.
Z rozhovorů kandidátů s ČTK vyplynulo, že působení českých vojáků v Afghánistánu je tématem, kde mají podobný názor. "V Afghánistánu jsme získali velice dobrou pověst. Jako vrchní velitel ozbrojených sil se budu ze všech sil snažit, aby měla armáda dostatečné možnosti a prostředky si tuto pověst udržet," uvedl Schwarzenberg. Českou účast v misi ISAF ocenil i Zeman. "Já si toho velice vážím, protože zastávám názor, že je výhodnější, když proti teroristům bojujeme tisíce kilometrů od našich hranic, místo toho, abychom dopustili, že se nám rozmnoží a že nakonec třeba vyhodí Nuselský most nebo pražské metro nebo Temelín," uvedl Zeman. "Ale abych rozšířil svoji odpověď, byl bych patrně první prezident ČR, který by navštívil naše vojáky v Afghánistánu, což zatím žádný prezident neudělal," dodal Zeman.
Oba politici se shodují i v tom, že v případě potřeby by čeští vojáci měli i nadále působit v zahraničních operacích. "Jsem přesvědčen o tom, že mají nadále, je-li to potřebné, působit v jiných částech světa, ale pouze v rámci NATO či EU," zdůraznil Schwarzenberg. "Podle mého názoru má armáda dvě základní funkce. Tou první je účast v integrovaném záchranném systému, například v případě živelních pohrom. A tou druhou je účast v zahraničních misích," uvedl Zeman. Podle něj by Češi spojencům mohli nabídnout nejen známou protichemickou jednotku či polní nemocnici, ale i speciální bojové jednotky.
Zeman se staví zdrženlivě k možnosti, že by armáda v současné velikosti a s obrněnou technikou, kterou má k dispozici, dokázala ubránit hranice státu pouze vlastními silami. "Naše armáda má pětatřicet bojeschopných tanků. Takže předpokládat, že by byla schopná v rámci takzvané teritoriální obrany sama bránit naše území, je přinejmenším naivní," podotkl Zeman. Schwarzenberg oproti němu doufá, že vojáci mají obranu vlasti "dostatečně nacvičenou".
Oba politici se rozdílně staví k případnému preventivnímu úderu na íránská jaderná zařízení. Podle Zemana je lepší zničit odpalovací rampy balistických raket, případně základny, kde může Írán pracovat na výrobě atomové bomby. "Dlouhodobě jsem proti dalším válečným krokům," uvedl naopak Schwarzenberg.
Podobný názor mají oba soupeři na případnou zprostředkovatelskou roli ČR v řešení izraelsko-palestinského konfliktu. "Jakákoliv větší role ČR přijde v úvahu pouze, pokud bychom o ni byli oběma stranami požádáni," zdůraznil Schwarzenberg. "Řešení izraelsko-palestinského konfliktu je spíše v rukou velmocí než v rukou České republiky. Která - a teď nevím, jestli mám říct bohužel nebo bohudík - v každém případě velmocí není," řekl ČTK Zeman.
zdroj: ČTK