Zeman vyhrál ve Veselí, Schwarzenberg v Čimelicích i na Orlíku

Budoucí hlava státu Miloš Zeman přesvědčivě vyhrála prezidentské finále v Novém Veselí na Žďársku, kde má chalupu. Poražený vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zase uspěl v obcích Sýkořice, Čimelice i v Orlíku nad Vltavou, tedy v místech, která jsou svázána s ním a s jeho rodem. Uvádí to volební web. 

V Novém Veselí při nadprůměrné účasti skoro 83 procent dostal Zeman tři čtvrtiny hlasů. Schwarzenberg se musel spokojit se zbývající čtvrtinou. 

Vicepremiér má trvalé bydliště na zámku Dřevíč v katastru obce Sýkořice na Rakovnicku. Při tamní rovněž nadprůměrné účasti 68 procent tam Schwarzenberg získal hlasy zhruba tří pětin voličů, Zeman tedy asi 40 procent. Prakticky stejného výsledku dosáhli oba kandidáti při skoro totožné účasti v obci Čimelice na Písecku, kde Schwarzenberg vyrůstal na tamním zámku. 
    
V Orlíku nad Vltavou, s nímž je svázán zámek Orlík a schwarzenberské panství, zvítězil předseda TOP 09 se ziskem dvou třetin hlasů. Na Zemana zbyla třetina. Přibližně dvoutřetinová byla v Orlíku nad Vltavou i volební účast. 
 
zdroj: ĆTK