Češi jsou k pití alkoholu v těhotenství tolerantnější než Slováci

Češi jsou k pití alkoholu v těhotenství tolerantnější než Slováci. Jen zhruba 64 procent z nich si totiž myslí, že by těhotné neměly vůbec pít alkohol, naopak na Slovensku tento postoj zastává 77 procent respondentů. Nezisková organizace Sananim v souvislosti s průzkumem, jehož výsledky dnes poskytla ČTK, připomněla rizika pití alkoholu pro nenarozené dítě. 

Alkohol vypitý matkou během těhotenství může způsobit takzvaný fetální alkoholový syndrom (FAS), jehož mezinárodní den připadá na 9. září. "Hlavními příznaky fetálního alkoholového syndromu jsou zpomalený vývoj plodu, podvýživa, nevyvinutá hlava a mozek, poškozený zrak i sluch a různé tělesné odchylky. Už po narození se u těchto dětí projevuje slabý sací reflex, alkoholové abstinenční příznaky, dráždivost a poruchy spánku," uvedl v tiskové zprávě gynekolog Jaroslav Hinšt. 
    
Většina lidí spojuje rizika s konzumací tvrdého alkoholu. Češi více než Slováci souhlasí s tím, že občasné pití alkoholu v těhotenství neškodí. Jedná se i o lidi, kteří mají s těhotenstvím zkušenost. Odborné studie a názory lékařů přinášejí ale podle expertů jiné závěry. "Pokud chce matka absolutně vyloučit možnost vzniku FAS u svého dítěte, měla by se během celého těhotenství alkoholickým nápojům zcela vyhnout. Vývoj plodu může negativně ovlivnit i malé množství alkoholu, které žena během těhotenství vypije," uvedl Hinšt. 
    
V Česku se mají problémy s konzumací alkoholu v těhotenství spíše starší rodičky pocházející zejména z nižších sociálních vrstev. Ohroženy jsou rovněž osamělé ženy. Výskyt FAS se uvádí průměrně 1,9 případů na 1000 živě narozených dětí. 
    
Srpnového průzkumu, který provedla společnost ppm factum, se zúčastnil reprezentantivní vzorek 800 respondentů obou pohlaví ve věku od 18 do 50 let. Byli mezi nimi lidé, kteří alespoň jednou měsíčně konzumují alkohol. 
 
zdroj: ČTK