Děti tráví online víc času než sledováním televize

Zatímco televizi děti a teenageři sledují čím dál méně, na počítači a na internetu naopak tráví čím dál větší množství času. Ať už tráví čas na sociálních sítích, hraním her nebo používáním mobilních aplikací, množství času, které tomu věnují, může snadno přerůst do nezdravé a potenciálně nebezpečné míry.  

Podle průzkumu britské výzkumné společnosti Childwise, prováděném na dětech od 7 do 16 let, došlo k významné generační změně. Čas strávený sledováním televize klesl za deset let v průměru téměř o hodinu, naopak extrémně vzrostl čas strávený na síti. V kategorii od 7 do 16 let tráví děti online aktivitou průměrně tři hodiny čistého času, patnáctiletí a šestnáctiletí pak dokonce téměř pět hodin denně

Děti se televiznímu obsahu přitom nevyhýbají, sledují jej však téměř výhradně na svých tabletech a mobilech. S tím koresponduje i nárůst počtu nezletilých majitelů těchto zařízení – oproti minulému roku se zvedl o 50 %.  „Množství času stráveného na internetu a na sociálních sítích může pochopitelně znervózňovat rodiče, kteří často ani nemají přehled o tom, čemu konkrétně se jejich potomek na svém mobilu vlastně věnuje,“ říká Ondřej Ševeček, bezpečnostní analytik a odborný lektor Počítačové školy Gopas 

Pokud čas, který dítě stráví online, překračuje určitou rozumnou a zdravou míru, je bezpochyby na místě, aby si o tom s ním rodič promluvil. Děti ovšem není příliš vhodné poučovat a zavádět přísné zákazy, spíše jim vysvětlit, jaké negativa může přílišné množství času stráveného online přinášet. Naše děti jsou totiž často počítačově mnohem gramotnější, než se možná domníváme, a případné zákazy by tak v mnoha případech byly nejspíše schopné obejít. 

Stejně důležité je dětem objasnit i možná bezpečnostní rizika, která s internetem souvisí. Ať už jde o ztrátu soukromí, zneužití osobních informací či poškození počítače viry. „Obecně doporučujeme dětem důrazně vysvětlit, aby nesdíleli na internetu žádné informace o sobě, o své rodině, nebo bydlišti. Zvláště u teenagerů je třeba zdůraznit, aby se nescházeli s nikým, koho poznali na internetu a koho osobně neznají,“ říká Ondřej Ševeček. 

Přílišné používání tabletů, mobilů a počítačů může mít dokonce negativní dopady na zdraví. „Nedostatek pohybu a dlouhotrvající sezení v nepřirozené poloze může způsobit záněty šlach i kloubů či bolesti hlavy. Zejména pro děti je dostatek pohybu zásadní a příliš mnoho času stráveného online aktivitou tak může mít ještě silnější negativní dopad,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.