Lékový ústav se odvolal proti oběma předběžným opatřením

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se dnes odvolal proti oběma předběžným opatřením Městského soudu v Praze, podle nichž nesmí užívat softwarové aplikace, včetně centrálního úložiště elektronických receptů. Elektronické recepty na léčebné konopí nemohou nadále být vydávány. ČTK o tom informovala mluvčí ústavu Lucie Šustková.  

"Státní ústav pro kontrolu léčiv odeslal 23. prosince 2015 odvolání proti oběma předběžným opatřením Městského soudu v Praze ze dne 14. prosince 2015 a 11. prosince 2015. SÚKL nyní vyčká rozhodnutí odvolacího soudu. V případě, že budou předběžná opatření zrušena, neprodleně zprovozní všechny dotčené aplikace," uvedla.

Předběžným opatřením bylo lékovému ústavu nařízeno zdržet se jakéhokoli užití softwarových aplikací, jako je hlášení distributorů o dodávkách léků, hlášení lékáren o vydaných lécích či hlášení závad jakosti. Dalším předběžným opatřením pak se musel zdržet jakéhokoli užití aplikace eRecept - Centrální úložiště elektronických receptů.

Podle ředitele Zdeňka Blahuty má SÚKL k tzv. konopnému registru vypořádána licenční práva. Servis a podporu mu doposud poskytovala firma Tronevia a.s., která o předběžné opatření požádala. "Na základě skutečnosti, že dodavatel přestal ústavu poskytovat součinnost k 30. říjnu 2015, nedošlo k úpravám registru podle aktuálně platné tzv. konopné vyhlášky," vysvětlil ředitel.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele vyzval, aby otázku autorských práv vyřešil tak, aby se neshody v oblasti technologií nedotkly pacientů.

Konopí se ze zákona vydává pouze na elektronický recept, po přechodnou dobu se vydává z rozhodnutí ministra na recept pro návykové látky.

Podle informací lékárnické komory bylo poslední konopí dovezeno do Česka v říjnu, lékárny prý žádné v zásobách už nemají.

Konopí na elektronický recept si vyzvedávaly v celém Česku dvě desítky pacientů. Vysoká cena většinu z nich odrazovala, kriticky se k předepisování stavějí i mnozí lékaři. "Nejpozději ve chvíli, kdy bude dostupné první konopí vypěstované v Česku, bude registr již funkční. To by mělo být nejpozději na přelomu ledna a února," potvrdila Šustková s tím, že konopí od českého pěstitele bude pro pacienty výrazně levnější.

Blahuta ke sporům o technologie doplnil, že bezprostředně po svém nástupu loni v únoru řešil a narovnával vztahy ústavu s dodavateli. Nechal provést analýzy, výsledky ukázaly "určitou závislost" ústavu na konkrétní společnosti. "V rámci narovnání se podařilo narovnat vztahy týkající se registru pro léčivé přípravky s omezením loni v listopadu. Dodavatelem nebyly uplatněny další nevyřešené záležitosti," řekl Blahuta.

"Smluvní podpora kritických systémů SÚKL vypršela k srpnu 2015. SÚKL se následně rozhodl používat dílo Tronevia i bez licencí a spravovat jej sám. To vedlo k výpadkům a poruchám systému," sdělila ČTK Tronevia a.s. s tím, že usiluje o narovnání. "Předložili jsme dohodu, na základě které lze okamžitě obnovit běh všech systémů," uvedla firma.

zdroj: ČTK