Malajsijské letadlo se zřítilo do oceánu, ukázala analýza dat

Hledané malajsijské letadlo, které se před více než dvěma týdny ztratilo s 239 lidmi na palubě, se podle rozsáhlé analýzy satelitních dat zřítilo v Indickém oceánu západně od australského města Perth. Na mimořádné tiskové konferenci, kam byli pozváni i příbuzní cestujících, to dnes oznámil malajsijský premiér Najib Abdul Razak. Nehodu prý nikdo nepřežil.

Nové údaje pocházejí od britského úřadu pro vyšetřování leteckých neštěstí AAIB (Air Accidents Investigation Branch) a britské satelitní společnosti Inmarsat, která již dříve poskytla data, jež pomohla vytyčit jako pravděpodobnou cestu boeingu dva koridory. Severní koridor zahrnoval oblast mezi severem Thajska a Kazachstánem, jižní pak část Indického oceánu na jih od Indonésie.
 
Malajsijský premiér sdělil, že firma Inmarsat provedla na základě těchto dat další výpočty. Pomocí doposud nepoužitého typu analýzy pak dokázali její odborníci více osvětlit cestu letu MH370.
 
"Na základě nové analýzy firma Inmarsat a úřad AAIB dospěly k závěru, že MH370 letěl jižním koridorem a že jeho poslední pozice byla uprostřed Indického oceánu, západně od Perthu. Je to odlehlá lokalita, daleko od možných přistávacích ploch. Proto vás musím s hlubokým smutkem a lítostí informovat, že podle nových dat let MH370 skončil na jihu Indického oceánu," uvedl na tiskové konferenci Razak.
 
Stejnou informaci dostaly před tiskovou konferencí rodiny pohřešovaných osob prostřednictvím krátkých textových zpráv od letecké společnosti Malaysia Airlines, které letadlo patřilo. "Nikdo z lidí na palubě nepřežil," napsala firma příbuzným. Premiér Razak zároveň oznámil, že v úterý se uskuteční další tisková konference, na níž budou sděleny podrobnější údaje.
 
Několik podezřelých předmětů objevila dnes při pátrání po zmizelém boeingu malajsijských aerolinií na dvou různých místech na jihu Indického oceánu čínská a australská pátrací letadla. Do lokality byly vyslány lodě, které by na místo měly dorazit v noci na úterý SEČ.
 
Australský premiér Tony Abbott oznámil, že posádka australského letadla spatřila v prohledávané zóně asi 2500 kilometrů jihozápadně od australského pobřežního města Perth dva objekty - jeden kulatý, šedé či zelené barvy a druhý obdélníkový, oranžový. Poblíž místa, kde byly objekty spatřeny, se pohybuje loď australského námořnictva Success, která se je pokusí najít a vyzvednout. Malajsijský ministr dopravy Hishammuddin Hussein sdělil, že plavidlo by u plovoucích předmětů mohlo být během několika hodin. Na místo směřují i americké, japonské a další australské letadlo.
 
V jiné části prohledávaného území spatřila předtím posádka čínského pátracího letounu IL-76 dva velké předměty a několik dalších menších, které by mohly být stopou po ztraceném boeingu. Objekty jsou údajně rozptýleny na ploše několika kilometrů čtverečních. Minimálně jeden z nich - bílý čtvercový - byl zachycen kamerou letadla, řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej.
 
Čína ke svému nejnovějšímu nálezu vyslala ledoborec Sněžný drak, který je na místě očekáván rovněž v noci na úterý SEČ. Do oblasti pátrání se přesunuje také šest dalších čínských lodí. Velení americké tichomořské flotily vypravilo na místo vyhledávač černých skříněk letadel. Hloubka oceánu v lokalitě ale sahá od 1150 metrů do 7000 metrů. Podle úřadů se navíc během dneška v prohledávané zóně zhorší počasí a viditelnost, zesílí vítr a zřejmě bude pršet.
 
Pátrací týmy vycházejí ze satelitních snímků a dat z oblasti, které v posledních dnech poskytla Austrálie, Čína a Francie. Snímky ukazují v těchto místech možný výskyt trosek stroje společnosti Malaysia Airlines, jenž se ztratil v noci na 8. března s 239 lidmi na palubě. Od minulého týdne přibývá náznaků, že stroj se zřítil do moře právě v této oblasti.
 
Letadlo linky MH370 se ztratilo z radarů 8. března během noční cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. Prověřovali i oba piloty letadla, nic zvláštního ale nezjistili.
 
zdroj: ČTK