Na ruskou základnu v Sevastopolu prý přiletěly vojenské vrtulníky

Na ruskou základnu černomořské flotily v ukrajinském Sevastopolu údajně z Ruska přelétlo více než deset vojenských helikoptér. Informuje o tom agentura Interfax. Přílet podle portálu theinsider.ua potvrdil také vůdce menšiny krymských Tatarů Refat Čubarov, který podporuje novou ukrajinskou vládu. Rusko přesun helikoptér prozatím nepotvrdilo, opakovaně ale přislíbilo respektovat územní celistvost Ukrajiny.

Agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské pohraničníky napsala, že do ukrajinského vzdušného prostoru vstoupilo více než deset strojů. Pouze tři z nich podle Interfaxu dostaly k tomu povolení ukrajinské strany. Ukrajinská pohraniční služba v prohlášení také uvedla, že ruští vojáci v Sevastopolu zablokovali jednu z pohraničních jednotek.
 
Rusko má základnu na ukrajinském Krymu pronajatou. Podle smlouvy o jejím užívání nesmí vojenské vybavení i stroje opustit prostor základny bez ukrajinského souhlasu. Šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, který zároveň převzal i prezidentské pravomoci, varoval, že jakýkoli pohyb ruských vojsk mimo základnu flotily bude považován za "akt vojenské agrese".
 
V médiích se objevily spekulace, že ruský zastupitelský úřad na Krymu vydává tamnímu převážně ruskojazyčnému obyvatelstvu ruské pasy. Tyto nepotvrzené zprávy vyvolávají na Ukrajině obavy, že Moskva se připravuje na vojenský zásah. Ruské zákony totiž povolují "ochranu ruských občanů" mimo území Ruska.
 
Ruští ozbrojenci obsadili vojenské letiště u Sevastopolu
 
Proruští ozbrojenci dnes ráno zablokovali okolí letiště Belbek u Sevastopolu na ukrajinském Krymu, terminál ale zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Oznámil to ukrajinský úřadující ministr vnitra Arsen Avakov, který v dřívějším prohlášení nevyloučil, že jde o akci příslušníků ruské černomořské flotily sídlící v Sevastopolu. Ruská flotila následně popřela, že by na letišti podnikla jakoukoli akci. Už v noci na dnešek se proruští ozbrojenci nakrátko zmocnili také mezinárodního letiště v Simferopolu, správním středisku autonomního Krymu.
 
"Letiště nefunguje. Na vnějším obvodu jsou kontrolní stanoviště zřízená ukrajinským ministerstvem vnitra. Nedochází k žádným střetům," prohlásil Avakov o situaci v Belbeku s tím, že chce záležitost vyřešit diplomatickou cestou. Mezinárodní letiště Belbek využívá i ukrajinská armáda.
 
"Snažíme se zjistit, co ti lidé chtějí, jaké jsou jejich cíle, mluvit s nimi. Zatím jsme nedostali žádnou odpověď. Chceme situaci vyřešit mírovou cestou," prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja, kterého do funkce uvedl parlament ve čtvrtek.
 
Prvotní zprávy o zablokování letiště Belbek byly protichůdné, neboť nebylo jasné, kdo za akcí stojí. Avakov naznačil, že by za operací neznámých ozbrojenců mohly být jednotky ruského námořnictva. Ruská černomořská flotila, která má základnu v Sevastopolu pronajatou, ale tyto spekulace odmítla.
 
"Žádná z jednotek černomořské flotily nebyla rozmístěna v oblasti Belbeku a ani se nezúčastnila blokády," citoval Interfax z prohlášení flotily. Ta nicméně upozornila, že kvůli "nestabilní situaci" provedla opatření v rámci svých "protiteroristických jednotek", aby tyto síly mohly chránit části flotily rozmístěné na Krymu a rezidenční čtvrti, kde žije personál s rodinami.
 
Mezinárodní letiště v Simferopolu ozbrojenci po čase vyklidili a v současnosti v okolí letiště hlídkuje několik desítek lidí v maskovacích uniformách, neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi v rukou.
 
"Všichni jsme dobrovolníci a jsme tu, abychom nedovolili přistát fašistům a radikálům ze západní Ukrajiny," řekl agentuře AFP mluvčí této skupiny, bývalý policista. "Jestli dorazí nacionalističtí bandité, budeme se s nimi bít," prohlásil. Provoz na letišti jejich akce podle tiskových agentur ale nijak nenarušila.
 
Avakov oba incidenty na letištích označil na svém profilu na Facebooku za "ozbrojenou invazi a okupaci".
 
zdroj: ČTK