Norsko pátrá po identitě muže se ztrátou paměti, umí prý i česky

Norská policie se snaží zjistit totožnost muže, který údajně umí pět jazyků, včetně češtiny, ale tvrdí, že si nemůže vzpomenout, jak se jmenuje ani odkud je. Informují o tom norská média, podle nichž policie dnes zveřejnila fotografii nalezence ve věku mezi 20 a 30 lety. Podle dobře informovaného zdroje ČTK se ale zatím moc nezdá, že by šlo o Čecha. Český velvyslanec v Norsku Milan Dufek ČTK potvrdil, že norská policie kvůli tomuto případu ambasádu kontaktovala.

Policie uvedla, že muž, který si nyní říká John Smith, byl objeven v polovině prosince v Oslu, když ležel v závěji. U sebe neměl žádné doklady. Hovoří prý dobře anglicky s "východoevropským přízvukem" a rozumí také česky, slovensky, polsky a rusky. Je vysoký 187 centimetrů, má modré oči a tmavé blond vlasy.
 
Zdroj ČTK upřesnil, že muž byl v norské metropoli nalezen před jednou restaurací. Zřejmě ho někdo fyzicky napadl, a proto byl hospitalizován. Pokud jde o jeho údajnou znalost češtiny, policie prý sdělila, že ve vánoční době sledoval v televizi pohádku Tři oříšky pro popelku a zdálo se, že jí rozumí.
 
Norští policisté se muže bez paměti už snažili identifikovat za pomoci Interpolu, ale marně. Obrátili se také na své kolegy ve východoevropských státech, ale otisky prstů, které rozeslali, nebyly v žádné databázi objeveny.
 
Vzhledem k tomu, že policie ve svém pátrání zatím neuspěla, kontaktovala nyní norské sdělovací prostředky. Totéž se prý chystá ve středoevropských a východoevropských zemích. "John Smith" souhlasil, aby policisté při zjišťování jeho totožnosti požádali o pomoc veřejnost.
 
Ve veřejně dostupné databázi osob, po kterých pátrá česká policie, se žádná fotografie neshoduje s obrázkem muže zveřejněným v Norsku.
 
V roce 2005 řešila podobný případ britská policie, která v malém přístavu Sheerness na jihovýchodě Anglie nalezla muže v promočeném společenském obleku s kravatou. Od chvíle, kdy byl zadržen, nepromluvil a trpěl prý naprostou ztrátou paměti. Později se ukázalo, že umí velmi dobře hrát na klavír a britský tisk ho proto pojmenoval "Piano Man". Jednu chvíli se zdálo, že může jít o mladého českého hudebníka Tomáše Strnada. "Česká stopa" ale padla poté, co se muž tohoto jména přihlásil v Praze. Později se objevily zprávy, že "Piano Man" pochází z Bavorska.
 
zdroj: ČTK