Pracovní neschopnost kvůli chřipce vyjde v průměru na 59.000 Kč

Praha 20. ledna (ČTK) - Pracovní neschopnost kvůli chřipce stojí v průměru téměř 59.000 korun. Víc než polovinu těchto nákladů platí stát, další třetinu pak zaměstnavatel. Pro sedm procent částky, tedy pro celkem 4134 korun musí sáhnout do peněženky nemocný pracovník. Zbývající čtyři procenta uhradí zdravotní pojišťovny. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce představil hlavní hygienik Vladimír Valenta.

 

V Česku je teď chřipková epidemie. Chřipka připravila v této sezoně o život 25 lidí.

"Studie ukazuje, jaké náklady chřipka přináší, pokud je spojena s pracovní neschopností. Jsou to naprosto reálná čísla," uvedl Valenta. Podle něj farmakoekonomickou studii vypracovali experti ze Státního zdravotního ústavu a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Pracovní neschopnost kvůli chřipce stojí v průměru stát 32.182 korun. Připadne na něj tak 55 procent nákladů. Zaměstnavatel má náklady 19.935 korun. Na výdajích tak má podíl 34 procent. Zdravotní pojišťovny uhradí 2445 korun, tedy čtyři procenta nákladů. Pacient musí zaplatit 4134 korun, což je sedm procent výdajů.

Letošní chřipková epidemie kopíruje podle Valenty situaci z let 2010 a 2011. Loni se epidemická vlna Česku vyhnula. "Očekáváme, že by vrchol epidemie mohl být na přelomu ledna a února," řekl Valenta.

Hlavní hygienik míní, že by ekonomická data měla posloužit jako argument na podporu očkování proti chřipce. Odborníci poukazují na to, že proočkovanost Čechů a Češek je velmi nízká. V ČR se nechalo očkovat jen pět procent obyvatel. Třeba v USA je to 46 procent.

Ještě nyní je možné se nechat proti chřipce naočkovat, i když s určitým rizikem. Protilátky se v těle tvoří zhruba dva týdny, takže do té doby se člověk může podle Valenty ještě nakazit a onemocnět. Hygienik ale podotkl, že podle některých studií může očkování snížit výskyt komplikací.

ZDROJ ČTK