Při útoku v pařížské redakci zahynulo nejméně 12 lidí

Nejméně 12 mrtvých a deset zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu, si dnes vyžádal teroristický útok zatím neznámých ozbrojenců v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo. Redakci v minulosti vyhrožovali násilím islámští radikálové. Podle očitých svědků atentátníci při útoku vykřikovali Alláhu akbar (Bůh je veliký). Na 3000 policistů se pustilo do honu na nejméně dva údajně dobře vyzbrojené teroristy, kteří prý při útěku ulicemi metropole autem porazili a zranili jednu osobu. Podle všeho uprchli z Paříže severovýchodním směrem.

"Pomstili jsme proroka," volali podle očitých svědků pachatelé při útěku od redakce, která na první stránku dnešního vydání svého satirického listu umístila karikaturu spisovatele Michela Houellebecqa u příležitosti vydání jeho polemického románu Soumission (Podrobení) o islamizované Francii. Redakci už v minulosti kritizovali muslimové, podle nichž časopis některými svými karikaturami urážel islámskou víru. Podle očité svědkyně, kterou údajně přinutili vyťukat bezpečnostní kód u vchodových dveří, se přihlásili k teroristické síti Al-Káida.
 
V řadě měst šokované země se vpodvečer začaly organizovat spontánní pietní shromáždění. Vlnu solidarity vyjadřují desítky tisíc lidí z celého světa po internetu.
 
Atentát mimo jiné odsoudila Francouzská rada muslimského vyznání (CFCM) zastupující muslimskou obec ve Francii, která má 3,5 až pět milionů členů. "Jedná se o barbarský, velmi závažný čin, který je i útokem proti demokracii a svobodě tisku," uvedla v prohlášení rada.  
 
Prezident François Hollande útok, ke kterému došlo krátce před 11:30 SEČ, označil za barbarský teroristický čin a vyzval k národní jednotě. Útok, který se odehrál ve východní části francouzského hlavního města nedaleko náměstí Bastily odsoudily Washington, Londýn, Berlín, Moskva i další metropole.
 
Mezi mrtvými jsou dva policisté, především se ale oběťmi stali novináři, kteří se zrovna účastnili redakční porady. Mezi mrtvými je sedmačtyřicetiletý známý francouzský karikaturista a šéfeditor satirického listu Stéphane Charbonnier, přezdívaný Charb, a také rovněž velmi slavní kreslíři Jean Cabut a Georges Wolinski. Šéfredaktor listu Gérard Biard byl v době útoku v Londýně.
 
Podle zdrojů agentury AFP byli útočníci vyzbrojeni mimo jiné útočnými puškami Kalašnikov a granátometem. Muži v černých kapucích vstoupili před polednem SEČ do budovy redakce, odkud se po několika minutách ozvala střelba, uvedl jeden očitý svědek. Během pěti až deseti minut prý zaznělo na 30 výstřelů.
 
Útočníci poté uprchli nejprve v autě tmavé barvy, které při útěku vyměnili za jiné, jež uloupili náhodnému automobilistovi v oblasti Pantin na severovýchodním okraji metropole.
 
Podle médií šlo o nejkrvavějšímu teroristický útok ve Francii od druhé světové války. Záchranáři podle AFP našli na místě střelby kaluže krve, oběti byly zasaženy z blízkosti.
 
Místo střelby navštívil Hollande, který zároveň svolal na odpoledne mimořádnou schůzi hlavních představitelů vlády. Úřady vyhlásily pro celou zemi nejvyšší protiteroristický pohotovostní stupeň ohrožení.
 
Arabské země útok odsoudily, Obama nabídl pomoc
 
Světoví státníci včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a šéfa Kremlu Vladimira Putina ostře odsoudili dnešní teroristický útok v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž zahynulo nejméně 12 lidí. Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron označili čin za útok na svobodu médií; tvrdá slova na adresu střelců, kteří údajně provolávali islámská hesla, použila rovněž Liga arabských států či prominentní islámská univerzita Al-Azhar.
 
Šéf Bílého domu vyjádřil Francouzům účast po "hrůzné střelbě" a prohlásil, že Francie i Paříž budou schopny přestát "nenávistné vize těchto zabijáků". Obama zároveň Francii, kterou označil za nejstaršího spojence USA, nabídl americkou pomoc při pronásledování a potrestání zločinců zodpovědných za masakr. Mluvčí Bílého domu předtím prohlásil, že americké bezpečnostní úřady úzce spolupracují s francouzskou stranou na dopadení atentátníků, kteří jsou stále na útěku.
 
Hrůzný vražedný útok odsoudil i americký ministr zahraničí John Kerry. "Žádný teroristický čin nemůže zničit svobodu tisku," uvedl Kerry na tiskové konferenci se svým polským protějškem, který je zrovna na návštěvě Washingtonu. Následně šéf americké diplomacie své prohlášení zopakoval ve francouzštině.
 
Šéf OSN Pan Ki-mun útok označil za "hrůzný, neospravedlnitelný a chladnokrevný zločin a útok na základní kámen demokracie". "Tento děsivý útok měl za cíl rozdělovat. Nesmíme padnout do této pasti," uvedl Pan Ki-mun.
 
Ruský prezident Putin prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova prohlásil, že Rusko "důrazně odsuzuje terorismus ve všech jeho formách".
 
Zástupci Ligy arabských států sdružující více než dvě desítky arabských islámských zemí důrazně odsoudili dnešní čin jako teroristický útok, stejně tak i Saúdská Arábie, která je kolébkou islámu. Vedení prominentní muslimské univerzity Al-Azhar se sídlem v Káhiře, která patří k významným autoritám sunnitského islámu, v prohlášení uvedlo, že "islám odsuzuje veškeré násilí", a vyjádřilo lítost nad útokem, který označilo za "kriminální čin". 
 
Britský ministerský předseda prohlásil, že jeho země stojí po boku Francie v boji proti terorismu a při obraně svobody médií. "Tyto vraždy v Paříži jsou odporné," zdůraznil Cameron. Británie se stejně jako Francie podílí na leteckých útocích proti extremistům z hnutí Islámský stát (IS) v Iráku a Londýn loni poprvé od roku 2011 zvýšil stupeň ohrožení Británie na druhý nejvyšší.
 
Merkelová o dnešním činu skupiny maskovaných mužů prohlásila, že v Paříži nebyl spáchán jen útok na životy a bezpečnost Francouzů. "Je to také útok na svobodu projevu a tisku, základní prvky naší demokratické kultury," uvedla v prohlášení německá kancléřka, v jejíž zemi v posledních dnech probíhají rozsáhlé protiislámské protesty.
 
Vatikán útok na magazín známý satirickými výpady proti radikálnímu islámu označil za "ohavný". Rovněž podle zástupce mluvčího papeže Františka Cira Benedettiniho šlo o útok namířený zároveň proti lidem i proti svobodě tisku.
 
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je "hluboce šokován barbarským a nelidským útokem" na redakci francouzského časopisu. Ve stručném písemném vyjádření pro média označil tento čin za netolerovatelný akt barbarství, který se týká "nás všech jako lidských bytostí a Evropanů".
 
Událost jako "barbarský čin" a skandální útok na svobodu slova odsoudil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Všichni spojenci z NATO podle něj společně bojují s terorismem. "Žádné jeho formy a projevy nesmí být tolerovány a opravňovány," dodal Stoltenerg.
 
Útok odsoudil rovněž známý dánský kreslíř Kurt Westergaard, který je autorem karikatur proroka Mohameda uveřejněných v děníku Jyllands-Posten v roce 2005. Satira podle něj musí mít v demokratické společnosti vždy své místo. Westergaard žije po hrozbách smrtí už deset let pod trvalou ochranou.
 
zdroj: ČTK