Ukrajinští vojáci na Krymu prý mají ultimátum; Moskva to popírá

Ruská Černomořská flotila dala podle ukrajinského ministerstva obrany ukrajinským vojákům na Krymu ultimátum, aby se do úterního rána vzdali, jinak budou čelit útoku. Moskva tuto informaci vzápětí popřela. Podle mluvčího ruského ministerstva obrany jsou ukrajinské zprávy v tomto směru "naprostý nesmysl".

Černomořská flotila sídlí na pronajaté základně v krymském přístavu Sevastopol. Její jednotky už poloostrov de facto ovládly poté, co Moskva prohlásila, že musí chránit životy zdejšího většinově ruskojazyčného obyvatelstva.
 
Dříve agentura Interfax ve svém ukrajinském servisu oznámila, že velitel Černomořské flotily Alexandr Vitko dal ukrajinským vojákům na Krymu ultimátum, aby se vzdali do úterních 04:00 SEČ, jinak se stanou terčem útoku.
 
Mluvčí ruského ministerstva ujistil, že žádné takové ultimátum nebylo předloženo. Podle ruského listu Vedomosti štáb ukrajinského vojenské námořnictva v Sevastopolu je zhruba z poloviny obsazen vojáky, kteří přešli na stranu (proruských) krymských úřadů, zatímco polovina štábu je pod kontrolou vojáků loajálních Kyjevu. Jeden z ukrajinských důstojníků listu řekl, že k žádným potyčkám mezi ozbrojenci nyní nedochází a o žádném ultimátu nic neslyšel.
 
Moskva vysvětluje okupaci Krymu ochranou svých občanů a místního většinového ruskojazyčného obyvatelstva před údajně hrozícími útoky ukrajinských ultranacionalistů. Avšak během čtyřměsíčních nepokojů na Ukrajině se nevyskytly žádné zprávy o nepřátelství vůči ruskojazyčné populaci, poznamenala agentura AP.
 
Proruské úřady na autonomním Krymu tvrdí, že na jejich stranu "masově přecházejí" vojáci z ukrajinských posádek, obklíčených silami místní domobrany. Úřady v Kyjevě naopak tvrdí, že kupříkladu důstojníci ze štábu ukrajinského námořnictva v Sevastopolu odmítli přejít na stranu svého bývalého velitele, který se přidal ke krymské samosprávě.
 
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes v Kyjevě prohlásil, že "žádný ruský pokus uchvátit Krym neuspěje", nicméně dodal, že prozatím se vojenský zákrok neposuzuje. Ukrajina však podle jeho slov naléhavě potřebuje hospodářskou a politickou podporu dalších zemí.
 
Rusko posiluje vojska u Krymu, Kyjev zvažuje uzavření hranic
 
Rusko masivně posiluje své vojenské jednotky na východní straně Kerčského průlivu, úžiny mezi Černým a Azovským mořem oddělující východ Krymu od ruského Krasnodarského kraje. Oznámila to dnes ukrajinská pohraniční služba. Ruské námořnictvo zároveň mění postavení svých bojových plavidel rozmístěných u sevastopolského přístavu.Podle ukrajinských médií hrozí nebezpečí, že ruská armáda využije k přepravě svých jednotek trajektové přepravy přes Kerčský průliv. V nejužším místě odděluje Krym od ruské pevniny asi 4,5 kilometru. "Na druhé straně průlivu jsou obrněné transportéry, nelze říci, zda se chystají je naložit na trajekty," prohlásil mluvčí ukrajinských pohraničníků.
 
V Kerči, na ukrajinské straně průlivu, podle nepotvrzených zpráv obsadili trajektový terminál ruští vojáci. V přístavu hlídkují ozbrojenci hovořící rusky, jejich vozidla mají ruské registrační značky. Moskva tak podle ukrajinských médií kontroluje obě strany strategické úžiny, což jen zvyšuje obavy z masového přísunu ruských jednotek na Krym.
 
Krymská agentura Centr dnes napsala, že ruská armáda v několika okresech poloostrova zablokovala mobilní telefonický provoz. Ruští vojáci rovněž zahájili blokádu skladů ukrajinského vojenského námořnictva.
 
V Simferopolu, správním středisku poloostrova, je dnes po čtyřech dnech bouřlivých demonstrací klid. Policie odstranila barikády a zátarasy, které v centru města postavili účastníci soupeřících proruských a proevropských mítinků. Doprava ve městě funguje normálně, obnoveno bylo zásobování.
 
Napjatá situace ale vznikla ve městě Bachčisaraj, které leží na klíčové komunikaci spojující Simferopol s přístavem Sevastopol. Podle krymské agentury Centr místní vojenskou posádku ohrožuje šest neoznačených obrněných transportérů a početná skupina ozbrojenců. Velitelé bachčisarajské posádky útočníky odmítají vpustit dovnitř. Vyjednávání dosud k žádným závěrům nevedlo.
 
Nová kyjevská vláda podle vicepremiéra Vitalije Jaremy zvažuje možnost uzavření ukrajinsko-ruských hranic či výrazného zpřísnění hraničního režimu. Důvodem je masový příliv ruských občanů, kteří se na východě Ukrajiny zapojují do demonstrací proruských organizací. Ruští pohraničníci podle Jaremy prakticky otevřeli hranice pro kolony autobusů, které na Ukrajinu přivážejí demonstranty.
 
Většina Krymu je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci na dnešek obsadili několik dalších vojenských objektů a správních budov na poloostrově. Vojáci se na ukrajinském území pohybují v maskovacích uniformách bez hodnostního označení, jejich výzbroj, chování a vybavení podle místních novinářů jasně ukazuje na armádní profesionály.
 
Podle ukrajinské agentury RBK dokončily ruské jednotky v noci obsazení ukrajinské vojenské posádky v zálivu Balaklava u Sevastopolu. Ruští vojáci, které doprovázel tým neozbrojených civilistů, Ukrajince odzbrojili. Pod kontrolou ruských jednotek jsou i objekty sevastopolského mezinárodního letiště Belbek, které Rusové obsadili s použitím hlukových granátů. Místní ukrajinská vojenská jednotka útočníkům odevzdala zbraně..
 
zdroj: ČTK