V americkém Fergusonu pokračují střety policie s demonstranty

Guvernér amerického státu Missouri nařídil zapojit národní gardisty proti lidem, kteří na předměstí St. Louis nepřestávají protestovat kvůli vraždě černošského mladíka. Noc na dnešek byla už druhá, kdy platí zákaz vycházení. Lidé před jeho začátkem vyšli znovu do ulic a policie proti nim musela použít slzotvorný plyn.

Předměstí Ferguson se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení mladého černocha Michaela Browna příslušníkem policie.
 
Kolem půl desáté místního času (4:30 SELČ) se policie střetla s asi 400 protestujících. K rozehnání davu, v němž byla podle televizní stanice CNN také řada rodičů s dětmi, použila policie dýmovnice a slzný plyn. Později nasadila údajně také gumové projektily.
 
Policisté tvrdí, že museli zasáhnout, protože dav začal rabovat a ozývala se prý také střelba. Dva lidé byli zraněni a několik zatčeno. Do půl noci, kdy začal platit zákaz vycházení, se podařilo situaci zklidnit. "Vzhledem k okolnostem jsem neměl na vybranou a musel jsem znásobit opatření," obhajoval zásah policejní velitel Ron Johnson.
 
Lidé ve Fergusonu nemohli své domovy opustit už druhou noc v řadě. Ze soboty na neděli však část demonstrantů zákaz ignorovala, při zákroku policie bylo sedm lidí zatčeno a jeden muž za nevyjasněných okolností postřelen. Úřady prý budou o případném dalším prodlužování zákazu vycházení rozhodovat podle situace zvlášť každý den.
 
Neozbrojeného Browna zabil minulý týden v noci ze soboty na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.
 
Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že "kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny" nařídil další, v pořadí už třetí pitvu těla zastřeleného mladíka. Provedena bude co nejdříve a má detailně objasnit dráhu kulek, které Browna zasáhly.
 
Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna podle deníku The New York Times potvrdila, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy.
 
zdroj: ČTK