Zamýšlíte se nad tím, kam zadáváte citlivé údaje?

Počty kyberútoků narůstají, hackerské techniky jsou stále vynalézavější. Kyberkriminalita se ale netýká jen firem – zvláště v případě triků založených na důvěřivosti lidí cílí spíše na soukromé osoby. V převážné většině případů zaměřených na jednotlivce kyberzločinci využívají naivitu a neznalost lidí, ať už jde o mailové výzvy k zaslání citlivých údajů nebo jednoduché techniky pro zcizení virtuální identity.   

Mnohdy si ani neuvědomujeme, že se vystavujeme určitému riziku. Například placení platební kartou na internetu – pro většinu z nás rutina – skýtá množství rizik. Jedním z nich je, když si kartu necháte uložit u obchodníka, nebo na platebním portálu. Děláte to z důvodu snadnější platby v budoucnosti. Víte ale jak jsou webové obchody skutečně zabezpečeny? Co když jejich databázi někdo ukradne, poskytnou ji ke zpracování neprověřenému partnerovi nebo ji dokáží jinak zneužít? Může to být anonymní hacker z internetu, nebo třeba přímo zaměstnanec portálu.

„Jste si jistí, že se chováte tak, abyste zamezili krádeži vašich citlivých dat?“ ptá se Ondřej Ševeček, odborník na IT bezpečnost Počítačové školy Gopas. „Doporučujeme navštívit stránku https://www.sevecek.com/UkradeneKarty/byla-vase-karta-ukradena.htm, která nabízí možnost zkontrolovat, zda se číslo vaší platební karty nebo emailová adresa nenachází v některé databázi kradených platebních karet nebo emailových účtů. Zde zjistíte, jak na tom s dodržováním bezpečnostních pravidel ve virtuálním světě opravdu jste.“