5 LET ODTIKÁNO/přehlídka divadelní skupiny BOCA LOCA LAB

Divadelní skupina Boca Loca Lab je tvůrčí platforma pro realizaci inscenací, scénických skic, improvizovaných vystoupení a workshopů.Boca Loca Lab je na české scéně průkopníkem hudebního divadla (théâtre musical). Zakladatelem a vedoucí osobností je režisér Jiří Adámek, který je rovněž autorem libret ke všem dosud uvedeným projektům.

Boca Loca Lab vznikla v roce 2007 na základě inscenace Tiká tiká politika. Dále následovalo Klikněte na video, ve kterém došlo ke zpracování internetových komentářů popravy Saddama Hussaina. Dosud posledními projekty jsou Evropané z roku 2008 a Teritorium, které mělo premiéru v roce 2010. Oba projekty vznikly v Experimentálním prostoru Roxy/NoD.

„Zdánlivě laciné téma: politika, je v jejich minimalistickém podání geniální variací na dnešní veřejné (míněno provinčně české) dění; a konečně nabízí umělecké, divadelní zpracování politického tématu na úrovni…“
(lidovky.cz, Jiří Š. Cieslar, 2006)

“Tvůrčí platforma Boca Loca Lab patří přinejmenším v Praze k tomu zajímavějšímu, co se na poli experimentálního divadla děje. Nejen systematičností s jakou buduje a zdokonaluje svůj formální jazyk, vystavěný především na řeči, na jejím rozbíjení a opětovném skládání do nových a mnohdy nečekaných
významů, ale také tématy zaměřenými ke společnosti a politice.”
(Deník Referendum, Roman Sikora, 28. 1. 2010)

Unikátní šance během jednoho týdne shlédnout inscenace, které se pro svůj neobvyklý a čistě formální jazyk dočkaly mnoha divadelních cen v Česku i Evropě. Přehlídka tvorby režiséra Jiřího Adámka a divadelní skupiny Boca Loca Lab je ohlednutím za pěti lety soustředěné tvorby nového typu politického hudebního divadla, kterou odstartovala ceněná inscenace Tiká tiká politika. Během přehlídky bude v české premiéře, kromě uvedení všech dosavadních děl a improvizačního vystoupení skupiny, představena nová inscenace Jiřího Adámka Changemakers vytvořená v berlínské Neuköllner Oper.

Tiká tiká politika (2006)
Skvělou představu o tom, co je „nové divadlo“, poskytne opus Tiká, tiká politika. Tvůrci si předsevzali, že odhalí skryté mechanismy politiky, a tento úkol stoprocentně splnili zcela originální a náročnou metodou.
(Hospodářské noviny, Nina Vangeli, 1. 6. 2006)

Evropané (2008)
…z tříště informací tak typické pro současný způsob komunikace, vzniká jedinečný postmoderní koncept. Vypovídá o neproniknutelnosti a zmatku světa na jedné straně, a banalitě, která tento stav provází. Stavební materiál precizně strukturované inscenace je slovo, jež se rozpadá na „prvočinitele“ - na hlásky, slabiky, zvuky, z nichž režie doslova extrahuje hudebnost i rytmus.
(Lidové noviny, Jana Machalická, 3. 6. 2008)

Teritorium (2010)
Je intimnější slovníček, nebo peřina? Jemná kůže pod kolenem, nebo rozkládající se myš po kredencí? Inscenace Teritorium je jedinečnou sondou do našeho soukromí.
(Rozrazil, Tomáš Kubart, 28.2.2011)

Changemakers (2011)
Na základě originality svých dosavadních hudebně-divadelních děl mohl nyní připravit pro berlínskou scénu Neuköllner Oper novou inscenaci Changemakers o lidech, kteří se za pomoci internetového fóra rozhodli měnit svět k lepšímu svými často sice dobře míněnými, ale mnohdy až bezohlednými či ideologicky nekompromisními vizemi. Po politicky zaměřených inscenacích Tiká tiká politika a Evropané se jedná o další režisérovo kritické dílo.
(HN, Lukáš Jiřička, 3.3.2011)

REŽISÉR JIŘÍ ADÁMEK
Jiří Adámek (1977) vystudoval režii na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze. Adámek vyvinul originální typ hudebního divadla, ve kterém mísí hudebně komponovanou strukturu, stylizované herectví a zvláštní přístup k jazyku (fragmentarizaci či rytmizaci slov, hru s poloabstraktními
shluky slabik a hlásek). U svých hudebně-divadelních projektů působí Adámek jako režisér, autor libreta a popřípadě i hudby. Od vytvoření první celovečerní inscenace „hudebně-divadelního“ typu získal Adámek různá ocenění: za inscenaci Tiká tiká politika (2006) ocenění Music Theatre Now! v Německu a Cenu za originální divadelní tvar na festivalu Kontakt v Toruni. Inscenace pro děti Z knihy džunglí (2007) získala Cenu Alfréda Radoka za scénografii, dále získala hlavní cenu na festivalu Banialuka v Bialsko-Białej. Projekt Evropané byl nominován na Cenu Sazky a Divadelních novin. Posledním projektem Jiřího Adámka je inscenace Changemakers, která měla premiéru v únoru 2011 v berlínské Neuköllner Oper. Adámek je pedagogem DAMU a redaktorem divadelního časopisu Svět a divadlo. Mezi hlavní spolupracovníky Boca Loca Lab patří dramaturgyně Martina Musilová, scénografové Kristýna Täubelová a Jakub Kopecký, dále například hudebník Mikoláš Růžička, choreografka Zuzana Sýkorová a herci Pavol Smolárik, Anna Synková, Vendula Štíchová, Daniel Šváb, Petr Vančura, Zita Morávková, Ivana Uhlířová a další.

PROGRAM PŘEHLÍDKY

6/5 a 7/5 Changemakers / Neuköllner Oper Berlin
Hudebně-hlasová kompozice autorů Jiřího Adámka (text) a Ondřeje Adámka (hudba) založená na koláži úryvků ze skutečných webových stránek a blogů, zabývajících se představami, jak změnit svět a sjednotit lidstvo.
Hrají: Samia Dauenhauer, Magdalena Ganter, Anna Kubelik, Dominik Stein, Jan Uplegger
Scénář a režie: Jiří Adámek
Hudba: Ondřej Adámek
Choreografie: Zuzana Sýkorová
Scéna a kostýmy: Andrea Nolte
Dramaturgie: Bernhard Glocksin

9/5 Impro Boca Loca Lab
koncert pro 5 vokalistů s mikrofony a jeden laptop
účinkuje Boca Loca Lab (Smolárik, Synková, Štíchová, Šváb,Vančura) a hudebník Mikoláš Růžička

11/5 Evropané / Boca Loca Lab
Divadelní kompozice inspirovaná nejotřepanějšími mediálními frázemi politiků a novinovými titulky z posledních let.
obsazení
Veduna Štíchová / soprán
Anna Synková / alt
Pavol Smolárik / tenor
Petr Vančura / bas
libreto, hudební kompozice a režie: Jiří Adámek
dramaturgie: Martina Musilová
scéna a projekce: Jakub Kopecký
hudební spolupráce: Jan Krejčík
zvukový design: Jan Burian, Mikoláš Růžička

13/5 Tiká tiká politika / Boca Loca Lab
Zvuková kompozice pro čtyři herce a čtyři mikrofony. Hlas, rytmus, slovo, slabika, zvuk.
hrají: Zita Morávková, Pavol Smolárik, Anna Synková, Daniel Šváb
scénář a režie: Jiří Adámek
výtvarná spolupráce: Jakub Kopecký
zvukový design: Jan Kalivoda

14/5 Teritorium / Boca Loca Lab
Základním motivem je utváření si vlastního teritoria, které nás doprovází po celý život. Obklopujeme se vědomím našich úspěchů a neúspěchů, svou životní silou či pocitem nezdaru. Čím více se zabydlujeme ve svém vlastním teritoriu, tím hůře se nám daří vykročit vstříc někomu jinému.
hrají: Pavol Smolárik, Anna Synková, Daniel Šváb, Petr Vančura
koncepce, výchozí scénář a režie: Jiří Adámek
dramaturgie: Martina Musilová
spolupráce na koncepci: Zuzana Sýkorová
projekce: Eva Jiřička
scéna: Kristýna Täubelová
zvukový design: Mikoláš Růžička a Jan Veselý

Místo konání Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, 110 00 Praha 1

Termíny představení
6/5 a 7/5 Changemakers
9/5 Impro Boca Loca Lab
11/5 Evropané
13/5 Tiká tiká politika
14/5 Teritorium
vždy od 20 hodin.

Vstupenky
100-250 Kč, informace na tel. 731 222277 Tereza Přibylová
Rezervace a informace o cenách vstupného na jednotlivá představeni, včetně zvýhodněných cen na celou přehlídku naleznete na www.nod.roxy.cz nebo rezervace@roxy.cz