Právě se nacházíte:

LETNÍ PLAKÁTOVÉ SLAVNOSTI

Po dobu tří letních měsíců (červen, červenec a srpen) budou probíhat v pražských kinech Světozor, Aero a Bio Oko Letní plakátové slavnosti. Tento výstavní cyklus uvede na 100 výtvarných československých filmových plakátů především z 60. let dvacátého století.

Poprvé vystavené plakáty
Letní plakátové slavnosti tentokrát představí divákům doposud nevystavené  plakáty ze sbírky filmových plakátů TERRYHO PONOŽKY.  Jde o díla významných československých výtvarníků, kteří se plakátové tvorbě věnovali především v šedesátých letech a posléze filmové plakáty přestali z rozličných důvodů navrhovat (emigrace koncem 60.let, ukončení prací v oblasti užitého umění atd). Přesto během této krátké doby, po kterou se plakátům věnovali, vytvořili díla, jež se dnes řadí do zlatého fondu československého filmového plakátu.

Narozdíl od skupiny autorů, kteří se návrhům plakátů věnovali intenzivně po dlouhou dobu třiceti let (1959-1989) a vytvořili stovky návrhů (Karel Vaca, Milan Grygar, Zdeněk Ziegler, Karel Teissig, Josef Vyleťal a další), tito výtvarníci navrhli pro Ústřední půjčovnu filmů omezený počet plakátů (deset až třicet návrhů). Přesto velmi podstatným způsobem určili podobu a vysokou kvalitu československého, výtvarného filmového plakátu a mnoho jejich plakátů patří k vrcholům tohoto odvětví užitého umění. Někteří z nich, jako např. Jiří Balcar, Richard Fremund, Zdeněk Palcr a Jan Kubíček, spolu s výše zmíněnými klasiky, stáli na počátku 60. let u zrodu moderní, progresivní tváře československého filmového plakátu.
Mnozí z těchto výtvarníků, jejichž plakáty  představí Letní plakátové slavnosti,  patří dnes k nejuznávanějším českým výtvarníkům.

Výstavy představí filmové plakáty těchto autorů:
Richard Fremund, Eduard Hájek, Miloš Reindl, Bohumil Štěpán, W.A. Schlosser, Miroslav Vystrčil, Čeněk Pražák, Jiří Svoboda, Jaroslav Milovanský, Jan Kubíček, Zdeněk Seydl, Jiří Balcar, Václav Kasík, Miroslav Klomínek, Miroslav Pechánek, Břetislav Šebek, Jaroslav Sůra, Vladimír Fuka, Zdeněk Palcr, Ladislav Dydek, František Kardaus, Vladimír Tesař, Jan Meisner, Jan Kratochvíl, Miroslav Němeček, Stanislav Vajce, Josef Flejšar, Eva Galová-Vodrážková, Alexej Jaroš, Hermína Melicharová

www.terryhoponozky.cz/vystavni-cinnost/96-letni-plakatove-slavnosti

Kromě Letních plakátových slavností rovněž upozorňujeme na výstavu filmových  plakátů z kolekce Terryho ponožk v Galerii Porthemka, kde je vystavena kolekce 40 nejlepších plakátů 60. let. Výstava potrvá do konce června. Otvírací doba út-ne 13-18 hod.
http://www.terryhoponozky.cz/vystavni-cinnost/97-filmove-plakaty-v-galerii-portheimka