Právě se nacházíte:

Z Teplic na Mauricius

Teplicko| Móda je zajímavý fenomén ovlivňující člověka po celý jeho život. Tvoří ji lidé, kteří mají v sobě vzácný dar představivosti a fantazie a navíc jsou mimořádně aktivní a pracovití. Středem módy jsou předváděcí mola ve světových metropolích, na kterých se předvádějí nejúžasnější modely od renomovaných návrhářů. Málo kdo však ví, že i oni začínali v malém ateliéru či dílně a postupně se začali prosazovat výš. Platí to i o českých tvůrcích, kteří si dokázali získat pozornost doma i ve světě. Patří mezi ně manželé Moravcovi z Teplic.

 Začínali téměř od základu. K vytvoření dnešního Salonu Moravec jepřivedla souhra náhod. Naďa byla švadlena a Jiří musel ze zdravotníchdůvodů skončit s fotbalem. Najednou byl málo vytížen a přemýšlel, čímvyplní volno, aby mu nová aktivita přinášela uspokojení a současně hoprovokovala k další činnosti. „V roce1993 jsme si řekli, že zkusíme něco dělat společně, něco co by náshlavně bavilo. Rozhodli jsme se, že za základ vezmeme manželčinuprofesi, osamostatníme se, založíme salon a zkusíme se prosadit vmódním návrhářství. Pro mne to bylo něco zcela nového, nic jsemo tom nevěděl a o to víc mi to lákalo. Byla to velká výzva. Vzali jsmeto oba smrtelně vážně. Já jsem se ponořil do literatury a po nocíchjsem se učil. Trvalo to zcela jistě pět let, než jsem mohl říci, že užněčemu z tohoto oboru rozumím,“ říká Jiří Moravec.
Po sedmi letechsbírání zkušenosti a stěhování se Moravcovi usadili natrvalo vTeplicích, získali první ateliér na tamním Náměstí Svobody a zahájiliprofesionální dráhu. Začali dámskými šaty a u nich zůstali. Dodnesvzpomínají na první vlastní kolekci, kterou nabídli různým butikům vregionu. Ohlas však nebyl valný. Nakonec se ujala spolupráce s jednímmístním butikem, která trvala poměrně dlouho. Moravcovi se potéosamostatnili i na poli prodeje a dnes vlastní velmi pěkný obchod,který se stal centrem jejich odbytu pro celé severní, střední i západníČechy. Dnes se firma zaměřuje především na dámské společenské šaty.
Postupemčasu se u Moravců práce rozdělila – Naďa se věnuje organizaci salonu avýrobě, Jiří převážně managementu, přípravě reklamy a přehlídek, tedytomu, aby se modely dobře uvedly a našly konečného majitele. Společněpak navrhují obsah nových kolekcí a dávají jim směr. Během roku je časna výběr modelek i na přípravu scénáře přehlídek, který poté dolaďujeprogramový režisér a scénograf. Odobrém jménu Salonu Moravec svědčí i to, že pro něj pracovaly jakomodelky Vlaďka Erbová, Lenka Tausigová, Radka Kocurová a poslední dvaroky Andrea Vránová.
Moravcovi v současné době chystajíkolekci jaro – léto 2008, ale mimo to se ještě připravují na únorovýpobyt na Mauriciu. „Zvolili jsme tentokrát pro práci příjemné tepléprostředí, které bude určitě vyhovovat našemu při zpracovánídokumentace pro kolekci podzim – zima 2008. Hodně nám záleží navýsledku. Ten budou moci ocenit naši zákazníci a přátelé na 10.jubilejní autorské přehlídce v Teplicích a s největší pravděpodobnostíi na další v Praze. Pro příští rok jsme obdrželi několik zajímavých nabídek, mezi nimi i do Dubaje či do Moskvy. Zatímjsou však ještě v jednání. Netajím se tím, že tyto nabídky jsou odezvouna úspěch u zahraničních lázeňských hostů, kteří byli svědky přehlídekv Teplicích,“ dodává Jiří Moravec.
Salon Moravec měl v minulýchdnech tři úspěšné závěrečné letošní přehlídky pro veřejnost. Prvníautorská se konala v Teplicích, kde byla představena kompletní kolekce110 modelů společenských šatů, další, jenž zachycovaly její průřez,proběhly v Ostravě, v premiéře, a 3. prosince v Praze
Ve všechpřípadech se jednalo o působivou show. Mimo tyto velmi náročnépřehlídky salon už tradičně vyplňuje program na různých soukromých afiremních akcích.
 

Doprovodný obrázek